Spina Bifida Nedir? Tedavisi Var Mı?

Spina Bifida neden olur, bu hastalık ne zaman anlaşılır, hangi çiftlerin spina bifidalı çocuğu olur ve tedavisi nedir gibi soruların yanıtları yazımızın devamında yer almaktadır. Spina Bifida Nedir? Tedavisi Var Mı?

Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamlarına gelmektedir. Spina Bifida hastalığı olanlarda omurilik gelişimi ile ilgili bir problem olduğu anlaşılmaktadır. Omurilikte meydana gelen problemlere bağlı olarak kısmı felç durumu yaşanmaktadır. Omurilikte oluşan açıklık ne kadar yukarıda olursa, felçli olan bölge daha da büyüyecektir.

Spina Bifidalı bazı kişiler hiç yada çok az cihaz kullanırken bazıları da tekerlekli sandalye kullanma durumunda kalmaktadır.

Neden Olur?

Spina Bifidanın oluşumu, tek bir sebebe bağlı değildir. Bu hastalığın nedeni, genetik, annenin kullandığı bazı ilaçlar (sara ilaçları gibi), yada annede b vitamini eksikliği (özellikle folik asit eksikliği) olabilir. Ancak yine de bilinemeyen pek çok etkenin neden olduğu da düşünülmektedir.

Ne Zaman Anlaşılır?

Anne karnında oluşan bu hastalık gebeliğin 3. haftasından itibaren oluşum göstermeye başlar. Yani spina bifida doğuştan gelen bir hastalıktır.

Hangi Çiftlerin Spina Bifidalı Çocuğu Olur?

Dünyadaki her çift spina bfiidalı çocuğa sahip olabilir. Bunun için bir akraba evliliği veya geç yaşta gebelik gibi bir kriter belirtilemez. Dünyada 10 milyon spina bifidalı vardır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebek doğduğunda, myelomeningosel ise sırtındaki kese ameliyat ile kapatılır. Ancak Hidrosefali ise, beyindeki fazla sıvıyı kan dolaşımına aktarılacak bir drenaj sistemi yerleştirilir. Ameliyatlar sonucu hasta tamamen iyileşemez. Ancak günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesi sağlanabilir. Ameliyatların nedeni mevcut durumun korunması ve daha fazla problem oluşmasını önlemektir.

Ergoterapi tedavisi;

Spina bifidalı bireyler günlük yaşamında bağımsız olamayabilirler. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan bireylerin; tekerlekli sandalyeden yatağa transferi, tuvalet kullanımı, tekerlekli sandalyeyi bağımsız kullanmayı öğrenmek için ergoterapistten yardım alması gereklidir.

Ergoterapi Nedir?

Spina Bfidalı bireylerin günlük yaşamlarına adapte edilmesinde, tekerlekli sandalye kullanan bireylerin günlük yaşam düzenlemeleri ve daha bir çok düzenlemede ergoterapistlerden yardım alınır. Peki ergoterapi nedir? Yani ergoterapi mesleği ne ile ilgilenir?

Ergoterapi; herhangi bir hastalık, kaza, doğumdan kaynaklı bir patoloji veya yaşlanma sonucu mental (zihinsel), sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek ve ortaya çıkartmak, kişinin bu yeteneklerini günlük hayatında kullanabilmesini öğretmek için amaca yönelik aktivitelerle uygulanan bir tedavidir. Ergoterapi mesleği hayatımıza yeni girmiş olsa da tedavide zorunlu bir ihtiyaç olduğunu kanıtlamıştır. Ergoterapinin ne olduğunu çok daha iyi anlayabilmeniz için bu konu hakkında yayımladığımız yazımızı okumanızı öneririz. Hemen aşağıda ergoterapi nedir yazımızın linkine ulaşabilirsiniz.

Ergoterapi Nedir?

Bir yanıt yazın

whatsapp