Engelli Ehliyeti Alma Süreci

Engelli Ehliyeti Alma Süreci

Engelli ehliyeti nasıl alınır sorusunun yanıtlarının adım adım açıklandığı bu rehber yazımızda sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız. H sınıfı ehliyet alım şartları ve diğer ayrıntılar aşağıda yer almaktadır.

Engelli bireylerin alacakları ehliyetin adı H sınıfı olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzde H sınıfı ayrımı ortadan kalkmıştır.  Engelli bireylerin sağlık kurumlarından alacakları rapora göre A Sınıfı ehliyet ya da B sınıfı Ehliyet edinebilecekler. Bu gelen yenilik ile birlikte araç kullanmak için bir tertibat kullanmak zorunda olan engelli bireylerin, kullanacağı tertibat ehliyete işlenecektir.

Kimler, Nasıl Engelli Ehliyeti Alabilir?

Engelli ehliyeti almak isteyen bireyler için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların başında yaş sınırı gelmektedir. A sınıfı ehliyet almak isteyen birey 20 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyet almak isteyen bireyler ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Engelli Ehliyeti İçin Eğitim Koşulu

Engelli bireylerin ehliyet alabilmesi için eğitim koşulu bulunmaktadır. A sınıfı veya B sınıfı ehliyet almak isteyen engelli bireyin ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

Diğer Koşullar

Yukarıdaki belirtilen şartlar ile birlikte, sağlık muayenesinde aranan şartların sağlanması, sürücü sınavının başarıyla verilmesi, adli sicil kaydınızın temiz olması gibi koşullar aranmaktadır.

Engelli Ehliyeti İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Engelli bireylerin ehliyet alabilmesi için istenilen sağlık raporu, sağlık kuruluşlarından alınmaktadır. Başvurduğunuz sağlık kuruluşlarından isteyeceğiniz engelli ehliyet formunu doldurmanız ve muayeneniz sonucunda sağlık raporunuz oluşturulacaktır. Sağlık raporunuzu, sağlık ocakları, özel sağlık kuruluşlarından ve hastanelerden de edinebilirsiniz.

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Öncelikle aile hekiminize başvurup, sonrasında sevkle il sağlık müdürlüğü heyetinden rapor almanız gerekiyor.

Heyetin vereceği raporun üzerinde hangi tür araçları kullanabileceğinizle ilgili bilgiler yer almaktadır.

Ardından sürücü kursuna kayıt yaptırmalısınız. Daha sonra yazılı sınavı geçip, size uygun araç ile direksiyon sınavını geçmeniz gerekmektedir.

Engelli bireylerin ehliyet alabilmesi için otomobili olmasına gerek yoktur. Ehliyetinizi aldıktan sonra engelli bireylere özel ÖTV indiriminden yararlanarak sıfır otomobil satın alabilirsiniz. Hemen aşağıdaki yazımızı inceleyerek engelli bireylerin ÖTV indiriminden nasıl yararlanacağı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Engelli Araç ÖTV İndirimi

Bir yanıt yazın

whatsapp