Engelli Bireylerin Araç Alımında ÖTV İndiriminin Önemi

Devlet tarafından engelli bireylere özel bazı haklar tanınmaktadır. Faturalarda vergi indirimi, Şehir içinde ücretsiz seyahat hakkı gibi bazı hakları vardır. Bu haklardan birisi sıfır araç satın alırken ÖTV( Özel Tüketim Vergisi) indirimidir. ÖTV indiriminde yararlanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır, bu şartlardan biri bireyin %40 üzerinde engellilik raporu olması gereklidir.

Engelli Bireyler ÖTV İndiriminden Nasıl Yararlanır?

Engelli bireylerin ÖTV indirimli araç satın alabilmesi için öncelikler engelli raporlarını çıkartmaları gereklidir. Bu raporda %40 ve üzerinde engelli görünün bireyler ÖTV indiriminden yararlanabilirler.

Engelli bireylerin engellilik oranı %90’ın üzerinde ise ÖTV’nin tamamından muaf olurlar ve ödemezler. Fakat %90 engellilik oranı olan kişi aracı kullanamayacağı için aracı yalnızca üçüncü dereceden akrabasına kadar olan kişiler kullanabilir. Eğer engelli birey araçtaki bazı aletlerin yerlerini değiştirince aracı kullanacak durumda ise bu düzenlemeler yapılır.

Engelli bireylerin engellilik oranı %90’ın altında ve %40’ın üzerinde ise, engelli bireyin engeline göre araçta düzenleme yapılamazsa ÖTV indiriminde yararlanamamaktadır. Eğer araçta düzenlemeler yapılabilecekse  bireyler hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresi bulunan bir rapor almaları gerekir. Buna ek olarak yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Eğer bu rapor kullanılarak bir araç alınırsa ve araç engelli birey dışındaki bir kimse tarafından kullanılırsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

Engelli Bireylerin Araç Alımında ÖTV İndiriminin Önemi

Engelli bireyler günlük yaşamlarında bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların büyük kısmına evleri dışına çıktıklarında karşılarına çıkmaktadır. Özellikler bir yerden başka bir yere gitmek istediklerinde onları engelleyici sorunlar meydana çıkar. Görme engellilerin sarı çizgili yolları, engelli rampaları malesef oldukça kötü bir durumdadır.

Engelli bireyler toplu taşıma araçlarında da oldukça sorunla karşılaşmaktadırlar. Metrobüslere giden asansörler arızalanıyor, otobüslerin engelli rampaları açılmıyor, ve bunun gibi bir çok sorunla karşılaşıyorlar.

Bu kadar engelin içerisinde engellilere özel araç alımında ÖTV indiriminin yapılması bir zorunluluk halini alıyor.

Bir yanıt yazın

whatsapp