Ergoterapi

Diyabette Görme Kaybını Önlemek İçin Google Yapay Zeka Kullanıyor

Google diyabet hastalarında zaman içerisinde oluşabilecek görme kaybını engellemek için yapay zekayı kullanarak doktorlara yardımcı oluyor. Peki Google bunu nasıl yapıyor? Diyabette görme kaybını önlemek mümkün mü?

Google araştırma bilim insanının bir proje üzerine yoğunlaşması ve farklı fikir alışverişleri sonrasında diyabetik retionpati belirtilerini yapay zeka öğrenebilir mi sorusu oluştu ve proje böylece başladı.

Google’ın yayınladığı veri ve bilgilere göre Hindistan’da 70 milyon diyabet hastası bulunuyor. Ayrıca dünya’da da bu hastalık oldukça yaygın görülmektedir. Diyabetik retinopati sorunu ise dünya da gittikçe büyüyen bir sorun haline geliyor. Dünya genelinde daha çok ABD, Çin ve Hindistan’da 415 milyon diyabet hastası görme yitisini kaybetme riski taşımaktadır ve bu bir küresel sorun olduğu belirtiliyor. Tüm bu bilgilere rağmen erken teşhis ile görme kaybının önüne geçilebileceği belirtiliyor.

Yine Google’ın araştırmalarından çıkardığı veriye göre “Kırsal kesimlerdeki birçok hastada ileri düzey diyabetik retinopati var, ancak bu kişiler diyabet hastası olduklarını bilmiyorlar” diye açıklıyor.

70 Milyon Hastayı Taramadan Geçirmek Çok Zor

70 milyon hastayı insan gücü ile taramadan geçirmenin oldukça zor olduğunu belirten Google, bu tarama verilerini Google’ın geliştirdiği yapay zekaya bırakmanın ve retina taramalarını doğru yorumlayarak daha kolay teşhis koymaya yardımcı olacağı çıkarımına varılmıştır.

Uzun Uğraşlar Sonucunda Bir Model Oluşturuldu

Uzun çalışmalar sonucunda bir model oluşturuldu ve tam 3.000 hastanın retina taraması yapay zeka algoritmasına incelettirdi. Aynı taramalar yine sağlık çalışanlarına da incelettirildi. Her iki veri karşılaştırıldığında bu model ve sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu teşhis eşit performans gösterdi.

Gelecek Yapay Zeka’da

“Kısa süre önce Nature Biomedical Engineering’de bir makale yayınladık. Bu makalede, retina resmine bakarak hem kalp ve damar sağlığıyla ilgili çeşitli risk faktörlerini hem de önemli kalp ve damar hastalıkları açısından ne kadar risk altında olduğunuzu tahmin edebileceğimizi kaleme aldık.”

Bir gün ciddi hastalıkların teşhis edilmesi ateş veya tansiyon ölçmek kadar kolay olabilir. Ancak kısa vadede milyonlarca diyabet hastası, doktorların diyabetik retinopatiyi çabucak teşhis etmesine yardımcı olan yapay zeka algoritması sayesinde görme kaybı yaşamaktan kurtulabilirler.

Ayrıntılı olarak açıklanan bu videoyu mutlaka izlemenizi öneririz. Videoyu alt yazılı izlemek için öncelikle ayarlar kısmının hemen yanında yer alan alt yazı simgesine tıklayıp alt yazıyı açın. Hemen ardından ayarlar simgesine tıklayıp alt yazıların dilini Türkçe olarak seçin.

Kaynak: Google

Bir yanıt yazın

whatsapp