Ergoterapi

Duyusal Diyet

Duyusal diyet, bir kişinin duyusal ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak amacıyla kişiye özel hazırlanan aktivite planıdır. Duyusal diyet kişilerin ihtiyaçlarına göre ergoterapistler tarafından hazırlanır.

Duyusal diyet özellikle pediatrik ergoterapi uygulamalarında ergoterapi sürecine ek olarak çocukların evde ve dışarda regülasyonlarının sağlanabilmesi ve ergoterapi sürecinin desteklenmesi amacıyla verilmektedir. Ergoterapim Ergoterapi ve Gelişim Merkezi olarak her çocuğumuza uygun aktiviteleri içeren duyusal diyet programları ile terapi sürecini tüm yönleri ile yönetiyoruz.

Duyusal diyet, duyusal ihtiyaçların karşılanmasını, regülasyonun sağlanmasını, dikkat ve konsantrasyonun korunmasını, günlük yaşam aktivitelerinin sorunsuz yürütülebilmesini, duyusal arayışların ve duyusal kaçınmaların kontrol edilebilmesini sağlar.

Duyusal arayışı olan bir çocuk sürekli hareket etmek, yükseklerden aşağı atlamak, etrafta koşmak ister. Bu durum hem çocukların hem ebeveynlerinin günlük yaşamını etkilemektedir. Aşırı hareketliliği bir çocuk ders çalışmakta, sosyal ilişkiler kurmakta, yeni bir bilgi öğrenmekte, dikkatini sürdürmekte zorlanır. Bu nedenle duyusal bir diyet ile çocuğun hareketliliğin arttığı zaman dilimlerinde ve günün belli zamanlarında aktivite programı uygulanarak çocuğun ihtiyacı karşılanmalıdır. Böylece çocuk hem kendi regülasyonunu sağlayacak hemde yapması gereken aktiviteleri yapması için gereken sakinliği yakalayacaktır.

Duyusal kaçınması olan bir çocuk yüksek sesten, dokunma duyusundan, hareket etmekten rahatsız olabilir ve günün belli bir bölümünü sakin ve hareketsiz geçirmek isteyebilir. Kaçınma durumu da benzer bir şekilde aktivitelerin yapılmasında , dikkatin sürdürülmesinde, regülasyonun sağlanmasında sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Duyusal kaçınmaya uygun hazırlanan duyusal diyet programı ile kişilerin hassasiyetinin olduğu uyaranların belli zaman dilimlerinde kişilere deneyimletilmesini sağlanarak beyindeki sinaptik bağlantıların sürekli uyarılmasını sağlamaktadır.

ÖRNEK DUYUSAL DİYET AKTİVİTELERİ

NOT: Aşağıda yer alan örnek duyusal bir diyet değildir. Sadece duyusal programda yer alabilecek olan aktivitelerin derlenmesinden oluşturulmuştur. Duyusal Diyet tamamen kişiye özel olarak hazırlanmakta ve aktivitelerin kaç tekrar yapılması gerektiğine kadar bireysel olarak tasarlanmaktadır.

  1. Yerde serili bir çarşafa başı dışarıda olacak şekilde sararak sosis yapma
  2. Koltuktan yerdeki minderlerin üzerine atlama
  3. Bir bebek arabasını veya ağır poşetler taşıma
  4. Pilates topu ile yüz üstü yatan birine bastırarak masaj yapma
  5. Salıncak aktiviteleri
  6. El arabası yürüyüşü yapma
  7. Yüz üstü aktiviteler yapma
  8. Titreşimli diş fırçası kullanma
  9. Pilates topu aktiviteleri

 

Bir yanıt yazın

whatsapp