Ergoterapi

RAM Raporu Süresi Ne Kadardır?

RAM Raporu Süresi Ne Kadardır? RAM raporu nedir? RAM raporu kaç yıllıktır? RAM raporu yenileme işlemi nasıl olur?  RAM raporumu nasıl yenileyebilirim? Rehberlik Araştırma Merkezi nedir? gibi soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

RAM Raporu Nedir?

RAM: Rehberlik Araştırma Merkezinin kısaltmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Rehberlik Araştırma Merkezleri, otizm, disleksi, konuşma bozuklukları, serebral palsi, dikkat dağınıklığı, down sendromu gibi tanısı olan olan çocukların Özel Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmeleri veya okula uygun olup olmadıklarını belirlemek için başvurulan kurumlardır. Bu kurumlarda alınan kararlara göre RAM raporu oluşturulmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, çocukların almaları gereken eğitimler belirlenir ve özel eğitim merkezlerinde bu seanslar ücretsiz olarak alınabilir.

RAM Raporu Nasıl Alınır?

RAM raporu alabilmek için devlet hastanelerinden ‘’ Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ alınmalıdır.  Eğer hastane raporunuz yoksa bu konuda Rehberlik Araştırma Merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Rapor almak için gerekli olan belgeleri Rehberlik Araştırma Merkezlerini arayarak öğreniniz. Belgelerde sorun çıkması durumunda tekrardan randevu almanız gerekmektedir. Bu uzun süreci beklememek için evraklarınızın eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.

RAM Raporunu Çıkartmaya Giderken Yanınızda Almanız Gereken Evraklar

  • Engelli Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya noter onaylı kopyası (2 adet )
  • Eğer çocuk okula gidiyorsa son bir ay içinde alınmış olan öğrenci belgesi
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı çift taraflı fotokopisi
  • İletişim bilgilerimizin ve imzamızın olduğu başvuru dilekçesi
  • Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu
  • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam edenlerin gelişim raporları

RAM Raporu Süresi Ne Kadardır?

RAM raporu genellikle 1 senelik olarak çıkmaktadır. 1 sene dolduğunda raporun yenilenmesi gerekmektedir.

RAM Raporu Nasıl Yenilenir?

Rapor süresi dolduğunda raporun yenilenmesi gerekmektedir. Eğer hastane rapor süresi bitmiş ise hastane raporunun yenilenmesi gerekir. Hastane raporunun yenilenmesinin ardından RAM’dan randevu alınıp raporun yenilenmesi gerekir. Geçen bir sene boyunca gelişmeler değerlendirilir. yeni hedefler belirlenir ve haftalık alması gereken seans sayısı ve grup seans seansı belirlenir.

Bir Sene İçinde Kaç Kurum Değiştirilebilir?

Alınan RAM raporu süresi boyunca  2 kurum değiştirilebilir. Bu nedenle kurumlar konusunda seçici davranmanız gerekmektedir.

*Tüm sorularınızı bağlı olduğunuz Rehberlik Araştırma Merkezlerini arayarak sorabilir ve gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

whatsapp