Ergoterapi

Pinchmetre Nedir?

Pinchmetre nedir? El kavrama kuvveti nasıl ölçülür?

Pinchmetre ergoterapistler tarafından yoğun olarak kullanılan, periferik kas kuvvetinin değerlendirilmesi,
el kavrama kuvvetinin ölçülmesi için kullanılan bir dinamometredir. Pinchmetre nedir? El kavrama kuvveti nasıl ölçülür? El dinamometre tanımının ne olduğunu, tutma göstergesi testini, el dinamometre testinin ne olduğunu sizlerle paylaştık. Amerikan El Terapistleri Derneği (AETD) tarafından önerilen ve birçok çalışmada geçerlilik ile güvenirliği yüksek bulunan ve bu nedenle de altın standart olarak kabul edilen hidrolik el dinamometresidir. Jamar el dinamometresi kaba kavrama ölçerken, pincmetre; tip, key ve palmar olmak üzere 3 tür ince kavrama kuvvetini ölçer.

Kavrama kuvvetlerini ve ölçüm sırasında pinchmetrenin nasıl tutulması gerektiğini aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

  • B; Tip (Parmak ucu) Kavrama; Pinchmetreyi başparmağın ucu ile işaret parmağının ucu arasına yerleştirin.
  • C; Key  (Lateral) Kavrama; Pincmetreyi baş parmağı ile işaret parmağının yan yüzeyi arasına yerleştirin.
  • D; Palmar Kavrama; Pincmetreyi  başparmağın ucu ile orta ve orta parmakların ucu arasına yerleştirin.

Pincmetre ile Kavrama Kuvveti Nasıl Ölçülür?

Ölçüm Amerikan El Terapistleri Derneği (AETD) tarafından önerilen standart pozisyon olan; birey oturma pozisyonunda, omuz adduksiyonda ve nötral rotasyonda, dirsek 90 derece fleksiyonda, ön kol midrotasyonda ve destekli, el bileği nötralde olacak şekilde yapılmalıdır.(1,2)

Test prosedürüne göre el kavrama ve parmak kavrama kuvvetleri için her ölçüm arasında birer dakikalık aralar
verilerek 3 ölçüm yapılıp ortalamaların kaydedilmesi gereklidir. (1,2).

Ölçüm normları yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki görselden her kavrama türü için cinsiyet ve yaş ayrımına göre kavrama kuvveti normlarına ulaşabilirsiniz. (3)

Tip Kavrama (3)

Key ( Anahtar) Kavrama (3)

Palmar Kavrama (3)

Kaynakça:

  • 1) Haidar SG, Kumar D, Bassi RS, Deshmukh SC.Average versus maximum grip strength: Which is more consistent? J Hand Surg[Br] 2004;29:82-84.
  • 2) Halpern CA, Fernandez JE. The effect of wrist and arm postures on peak pinch strength. J Hum Ergol 1996; 25:115–130.
  • 3) Grip and Pinch Strength: Normative Data for Adults/ Occupational Therapy Program, University of Wisconsin-Milwaukee. Milwaukee. WI 53201
  • EVALUATION OF GRIP LOSS—A Factor of Permanent Partial Disability in California: Summation and Conclusions of the Subcommittee for Study of Grasping Power of the Committee on Industrial Health and Rehabilitation of the California Medical Association (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1531993/ )
  • Grip and -Pinch Strength: Norms for 6- to 19-Year01ds/ Virgil Mathiowetz, Diana M. Wiemer, Susan M. Federman

Bir yanıt yazın

whatsapp