Engelli Bireylere YÖK’ten Kontenjan Fırsatı

Engelli Bireylere YÖK’ten Kontenjan Fırsatı

Engelli bireyler için YÖK kontenjan düzenlemesi çalışmaları yaptığını açıkladı. YÖK, ÖSYS kılavuzunda yayımlanan program kontenjanlarının %10’unun engelli öğrencilere ayrılması kararını açıkladı.

Özel Yetenek İsteyen Bölümler

Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite öğrenimi görmek isteyen ya da hali hazırda okuyan engelli bireylerin kontenjanı konusunda açıklamada bulundu. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerin kontenjanının %10’u engelli bireyler için ayrılacak.

Kontenjanı 10’un altında olan programlar için başvuru olması  durumunda kılavuzda yayımlanan kontenjana ek olarak bir engelli öğrenci  kontenjanı ayrılabilecek. Birden fazla engelli öğrenci başvurusu durumunda programa yerleşemeyen engelli öğrenciler özel yetenek  sınavını kazanan ancak ayrılan kontenjana yerleşemeyen adayların, ÖSYS puanının  değerlendirmeye katılan diğer öğrenciler ile birlikte ÖSYS puanlaması dahil  edilerek değerlendirmeye tabii tutulacağına değinildi.

Engelli Bireyler İçin %10 Kontenjan Ne Demek Oluyor?

 • %10’unun engelli öğrenciler için ayrılmasına (Örneğin, 30 kontenjanın 3 ünün engelli öğrenci için ayrılmasına, 27 sinin ise diğer adaylar için ayrılacaktır.)
 • Kontenjanı 10’un altında olan programlar için başvuru olması durumunda kılavuzda yayımlanan kontenjana ek olarak 1 engelli öğrenci kontenjanı açılacaktır.
 • Özel yetenek sınavını kazanan ancak engelli öğrenciler için ayrılan kontenjana yerleşemeyen adayların, engelli kontenjanı için yedek öğrenci olarak belirlenecek.

YÖK Üniversitelerde “Engelsiz Üniversite” Yarışı Düzenliyor

Yeni YÖK” olarak, üniversitelerde engelli öğrenciler için yapılan iyileştirme çalışmalarını teşvik etmek üzere yakın zamanda Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Engelsiz Fakülte ve Engelsiz Kampüs Bayrakları ile Engelsiz Program Nişanları verileceği duyurulmuştu.

Edinilen bilgilere göre bu ödüller için üniversitelerden çok sayıda başvuru alındı. Başvuru sürecinde 46 üniversiteden toplam 386 adet başvuru yapıldı.

Kaynak: YÖK

Engelli Bireylerin ÖSYM Sınavlarındaki Hakları Nelerdir?

Engelli bireylerin ÖSYM sınavlarına girerken hakları bulunmaktadır. Peki engelli öğrencilerin sınavlardaki hakları nelerdir? İşte haklarınızı öğrenmek istiyorsanız hemen aşağıdaki linkten ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Engelli Öğrencilerin ÖSYM Sınavlarındaki Hakları

2Yorumlar

 • Emirhan kaya
  22 Temmuz 2022

  Kalp hastasıyım 50 engel raporum var özel üniversitede okuma şansım varmı

  Reply
  • admin
   22 Temmuz 2022

   Merhaba iletişim bilgileriniz üzerinden dönüş sağlandı.

   Reply

Bir cevap yazın

whatsapp