Ergoterapi

Engelli Öğretmen Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

EKPSS engelli öğretmen atamaları ne zaman gerçekleştirilecek? Engelli öğretmen alımı yapacak olan MEB başvuruların ve atamaların ne zaman yapılacağını açıkladı. İşte tüm detaylar ve başvuru tarihi yazımızın devamında. Engelli Öğretmen Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

EKPSS ile MEB 500 engelli öğretmen ataması yapacak. 18-22 haziran tarihlerinde atamalara başvurular yapılacak. EKPSS puanı yüksek olan adaylara göre 500 kontenjan belirlenmiştir. İlk 500 kişi arasına girecek öğretmenler için atama gerçekleştirilecektir. MEB internet sitesinde tüm detaylara yer verdi.

Başvuruda bulunmak isteyen adaylar hemen aşağıdaki linkleri kullanabilirler. Linke paylaştığımız sayfada meb, adaylardan başvuru formunu doldurmasını istemektedir. Başvuru formunu dolduran adaylar istenen belgeleri il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekmektedir.

Başvuru esnasında adaylardan lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon, son iki yıllık (2016) ya da 2018 EKPSS sonuç belgesi ile Engelli Sağlık Kurulundan onaylı rapor talep edilecektir.

EKPSS Engelli Öğretmen Alımı  Başvurmak İçin Tıkla!

2018 Engelli Öğretmen Alımı Tarihleri

İl ve alan bazlı kontenjanların ilanı 14 Haziran’da, başvuruların alınması ve onaylanması 18-22 Haziran’da, atamaların yapılması ise 27 Haziran’da olacak.

EKPSS Nedir?

EKPSS, Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınav demektir.

Kimler EKPSS’ye Başvurabilir?

EKPSS sınavına girebilmek için aşağıdaki koşullardan bir tanesini yerine getirmeniz zorunludur.

Engelli tanımına, Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler girer.

1.Ortaöğretim,

2.Önlisans,

3.Lisans,

düzeyinde eğitim veren kurumların birinden mezun veya sınavın geçerlik süresi içerisinde mezun olabilecek durumda olması gerekir.

Yerleştirmede Aranan Şartlar Nelerdir?

EKPSS sınavı sonrasında adayların yerleştirmelerinin yapılabilmesi için aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

Türk vatandaşı olmak,

-18 yaşını tamamlamış olmak,

-Atanacağı kadro için istenilen öğrenim düzeyine sahip olmak,

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

-Devlet memuriyetine engel suçlardan hükümlü olmamak,

-Askerlikle ilişiği bulunmamak.

2018’de 5 Bin Engelli Birey Kamuda İşe Alınacak yazımızı okumak için tıklayınız!

Bir yanıt yazın

whatsapp