Ergoterapi’nin Ülkemizdeki Tarihsel Gelişimi

Ergoterapi’nin Ülkemizdeki Tarihsel Gelişimi

Ergoterapi bölümü ve Ergoterapi mesleği dünyada hızlı ilerlerken ülkemize çok daha sonradan girmiştir. Şu anda birçok üniversitede Ergoterapi bölümü bulunmaktadır. Ülkemizde bu alanda çalışan kişiler yakın zamana kadar ‘iş ve uğraşı terapisti’ veya ‘iş ve meşguliyet terapisi’ olarak adlandırılmıştır.

Bununla birlikte ergoterapi bilim alanının fizyoterapiden ayrılması ve ayrı bir mesleki eğitim alanı olarak üniversitelerde lisans düzeyinde eğitime başlanmasıyla ergoterapist kelimesi benimsenmiştir. Mezun olup ergoterapist ünvanına sahip olan terapistler, gerek KPSS atamalarıyla devlet personeli kadrosuna girme imkanına gerek ise özel sektörde çalışma imkanına sahiplerdir.

Ülkemizde ergoterapist yetiştirilmesi ile ilgili ilk girişimler

1986 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan İstanbul Tıp Fakültesi, Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde başlamıştır.

Bu bölümde tüm öğrenciler ilk 2 yıl aynı eğitimi aldıktan sonra, fizyoterapi, o zamanki adıyla iş ve uğraşı terapisi ve ortez-protez terapisi alanlarında branşlaşmaya yönlendirilmişlerdir. İş ve uğraşı terapisine seçilen öğrenciler, ilk iki yıl sonunda başarı sıralamasını en yüksek olanlar arasında belirlenmekteydiler ve günümüzde ki çift ana dal uygulamasına benzer bir sistem yürütülmekteydi. Bu sistem, 5 yıl devam ettikten sonra sonlandırılmıştır.

Ülkemizin ilk ergoterapistleri, yaklaşık 25 kişi,  1990-1994 yılları arasında mezun olmuştur. Bu ilk mezunlar, günümüze kadar çoğu kez fizyoterapist rolüyle görev yapmışlardır.

Bu süreç sona erdikten sonra bazı üniversitelerde 2 yıllık ön lisans programlarında ‘ergoterapi teknikerliği’ eğitimi verilmeye başlanmıştır. 4 yıllık lisans düzeyindeki ergoterapi bölümünden önce ergoterapi teknikerliği bölümü açıldığı için görev tanımlarında sorunlara neden olmaktaydı.

26 Nisan 2011 tarihli 27916 sayılı Resmî Gazete’ de yer alan Ergoterapist ve Ergoterapi Teknikeri meslek tanımı yapılmıştır.

22 Mayıs 2014 tarihli 29007 nolu Resmî Gazete’ de yayımlanan Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’te Ergoterapistin görev tanımı yapılmıştır.

2011 yılında ilk olarak Hacettepe Üniversitesi’nde açılan Ergoterapi bölümü şuan birçok devlet ve özel üniversitede bulunmaktadır.

Ergoterapistlerin Meslek Yasasını Okumak İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

whatsapp