Ergoterapi Meslek Yasası Nedir?

Ergoterapi kişilerin hayatına dokunan ve yaşam kalitesini artıran önemli bir meslektir. Önceki yıllarda Fizyoterapistlerin Yüksek Lisans yaptığı bir alan olduğu için Fizyoterapi mesleğinin bir alanı olarak düşünülmekteydi. Fakat Ergoterapi kendi modelleri ve felsefesi olan çok farklı bir meslektir. Ergoterapi ve Fizyoterapi meslekleri arasındaki farkı sevdiğim bir cümle ile betimlemek istiyorum; Fizyoterapist size kollarınızı kaldırmanızı öğretir, Ergoterapist ise size sarılmayı öğretir. Ergoterapi Meslek Yasası Nedir?

26 Nisan 2011 tarihli 27916 sayılı Resmî Gazete’ de yer alan Ergoterapist ve Ergoterapi Teknikeri görev tanımı aşağıdaki gibidir;

İş ve uğraşı terapisti (Ergoterapist);

iş ve uğraşı terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun, sağlıklı kişilerde mesleği ile ilgili ölçüm ve testleri yaparak, mesleği ile ilgili koruyucu ve geliştirici programları planlayan ve uygulayan; hasta kişiler için uzman tabibin teşhisine bağlı olarak bireylerin günlük yaşam, iş ve üretkenlik, boş zaman aktivitelerine katılımını artırmak, sağlık durumlarını iyileştirmek, özürlülüğü önlemek ve çevreyi düzenleyerek katılımı artırmak için gerekli iş ve uğraşı terapisi yöntemlerini uygulayan sağlık meslek mensubudur.

İş ve uğraşı teknikeri (Ergoterapi teknikeri); meslek yüksekokullarının iş ve uğraşı terapisi bölümlerinden mezun, uzman tabibin tedavi planına bağlı olarak, uzman tabip veya iş ve uğraşı terapisti gözetiminde iş ve uğraşı terapisi programını uygulayan sağlık teknikeridir.

26 Nisan 2011 tarihli 27916 sayılı Resmî Gazete’ de yer alan Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikerleri görev tanımı aşağıdaki gibidir;

Fizyoterapist; hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Hastalık durumlarında ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı tabibin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman tabiplerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapar. Hastaların tedavisi yönünden rehabilitasyon ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışır ve tedavinin gidişi hakkında ilgili uzman tabibe bilgi verir.

Fizyoterapi teknikeri; meslek yüksekokullarının fizyoterapi programından mezun; fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarına yardımcı olan sağlık teknikeridir.

‘Ergoterapi Nedir?  

Kaynak:  Resmi Gazete Kaynak İçin Tıklayınız!

2Yorumlar

 • volkan
  30 Ocak 2017

  bilgilendirici bir yazı olmuş teşşekkür ederiz

  Reply
  • admin
   30 Ocak 2017

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Reply

Bir yanıt yazın

whatsapp