Ergoterapi

Çocuklarda Yeme Bozukluğu ile Kimler Çalışır?

Çocuklarda yeme bozukluğu çalışmalarını, beslenme bozukluğu eğitimi almış ergoterapistler uygulamaktadır. Ergoterapistler 4 yıllık sağlık bilimleri fakültesi mezunu sağlık çalışanlarıdır. Lisans eğitimlerine ek olarak, beslenme bozuklukları yaklaşımları eğitimi de alıp, çocuklarda yeme bozukluklarında çalışmaktadır.

Ergoterapistlerin Çocuklarda Yeme Bozukluklarındaki Çalışmaları

  • Motor Becerilerin Geliştirilmesi: Ergoterapistler, çocukların beslenme süreçlerini kolaylaştırmak için gerekli olan motor becerilerini değerlendirir ve geliştirir. Örneğin, çatal ve bıçak kullanımı, kavrama gücü, çiğneme ve yutma becerileri üzerinde çalışarak çocukların yemek yeme süreçlerini iyileştirirler.
  • Duyusal Destek: Yeme bozuklukları genellikle duyusal sorunlarla ilişkilidir. Ergoterapistler, çocukların besinlere olan duyusal tepkilerini anlamak ve bu konuda destek sağlamak için çalışırlar. Bu, çocukların besinlere karşı olumsuz duyusal tepkilerini ele alarak sağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olabilir. Genellikle duyusal hassasiyet ve kaçınma problemi olan çocuklarda duyu bütünleme terapisi ile birlikte beslenme bozuklukları çalışmaları birlikte ve bütünleşik olarak kullanılmaktadır. Duyusal hassasiyeti ve kaçınması olan çocuklar gıdaların dokularına, kokularına ya da görünümlerine karşı aşırı hassasiyetleri bulunduğu için, gıdaları tolere edememektedir. Buna bağlı olarak gıda ile temaslarında, gıdayı reddetme, öğürme hatta çok zorlanırsa kusma belirtileri eşlik etmektedir.
  • Çevresel Faktörlerin Değerlendirilmesi: Ergoterapistler, çocukların yemek yeme süreçlerini etkileyen çevresel faktörleri değerlendirir. Örneğin, yemek zamanı rutinlerinin oluşturulması, uygun masa düzeni ve ergonomik yemek ekipmanlarının kullanımı gibi faktörler üzerinde çalışarak çocukların yemek yeme deneyimlerini iyileştirebilirler.

Çocuğunuzda yemek bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız ‘Çocuğumda Yeme Bozukluğu var mı?’ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzda yeme bozukluğu problemi varsa, ergoterapi değerlendirme randevusu alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

whatsapp