Belediyelerde Ergoterapi Hizmetleri

Belediyelerde Ergoterapi Hizmetleri

Ergoterapi, ülkemizde oldukça yeni bir sağlık mesleğidir. Ergoterapistlerin oldukça fazla çalışma alanları vardır. Ve ergoterapiste ihtiyacı olan birçok kişi vardır. Günümüzde ergoterapistler toplum ruh sağlığı merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, devlet hastanelerinde olmak üzere çeşitli yerlerde çalışmaktadırlar. Hızla yayılan ergoterapi hizmetlerinin, insanlar için faydalı olabileceği alanlardan birisi de belediyelerdir. Yurt dışında oldukça ilerlemiş bir meslek olan ergoterapi, belediyelerde oldukça yoğun ve verimli bir şekilde çalışmaktadırlar. Ergoterapi bölümünü okuyan öğrenciler, belediyelerde yapabilecekleri hizmetleri öğrenerek okullarından mezun olmaktadırlar. Fakat günümüzde belediyelerde çalışan ergoterapist bulunmamaktadır.

Belediyeler son zamanlarda sağlık alanında geniş hizmetler vermektedir. Sağlık çalışmaları multidispliner bir ekip olarak başarıya ulaşmaktadır. Ergoterapistler, kişilerin günlük yaşamda ne gibi ihtiyaçları olduğunu, günlük yaşam aktivitelerinin bağımsızlığının nasıl sağlanacağını, engellerle nasıl başa çıkılacağını, psikolojik hastalıkların günlük yaşam üzerine etkilerini oldukça iyi bilmektedirler.  Bu nedenle başarılı bir tedavi programı için belediye hizmetlerinin bazı bölümlerinde ergoterapistlerin yer alması gereklidir.

Ergoterapistlerin Belediyelerdeki Başlıca Hizmetleri

  • Engelli bireylerin, yaşlıların, parkinson hastalarının, bebek arabası kullanan annelerin, çocukların ve diğer tüm bireylerin sokaklarda bağımsız ulaşım sağlayabilmeleri için yol çalışmaları ergoterapist denetiminde yapılmalıdır. Ergoterapistler, tüm bireylerin ihtiyaçlarını  ve bireyler için en uygun koşulları bilir.
  • Belediyelerin engelli birimindeki çalışmalarda aktif rol almalıdır.
  • Kimsesiz kadın ve çocuklara açılan bakım evlerinde çalışmalıdır.
  • Belediyelere bağlı toplum ruh sağlığı merkezlerinde çalışmalıdır.
  • Belediyelere bağlı huzur evlerinde aktif rol almalıdır.
  • Bireylerin ev düzenlemelerin yapılması ve evlerinde bağımsız olmaları için evde sağlık hizmetleri ekibinin içerisinde ergoterapistin yer alması gereklidir.

Ne yazık ki ergoterapi hizmetlerine ihtiyacı olan kişiler, bireylerin günlük yaşamda maksimum bağımsızlığa ulaşmasını sağlayan ergoterapistlere nasıl ulaşılacağını bilmemektedir. Ne kadar ergoterapistlerin kamu hastanelerine ataması yapılıyor olsa da, oldukça az hastanede ergoterapist bulunmaktadır. Ergoterapistlerin belediyelerde çalışmasıyla bireylerin ergoterapi hizmetlerine ulaşımı daha kolay olacaktır.

Ergoterapistler; yukarıda saydığımız hizmetleri ve daha birçoğunu kişilere sağlamaktadır. Fakat bu hizmetlere ihtiyacı olan birçok kişinin ergoterapiden haberi bulunmamaktadır. Belediyeler hem bireylerin bu hizmetlerden haberdar olmasını sağlayıp hemde bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlayarak bireylerin bağımsız yaşam sürmelerine destek olmalıdır.

Bir yanıt yazın

whatsapp