Ergoterapi

Bebeklerde Duyu Bütünleme Problemleri

Bebeklerde duyu bütünleme problemleri bebeklerin gelişim basamaklarında sorun yaşamasına, motor planlama ve koordinasyon becerilerinin gecikmesine ve duyusal algı bozukluklarına neden olabilir.

Çocukluk döneminde duyusal bütünleme bozuklukları nedeniyle Ergoterapiye başvuran çocukların değerlendirilmesinde bebeklik dönemlerinde de duyusal sorunların olduğu saptanmaktadır. Özellikle otizm, down sendromu, genetik bozukluklar gibi eşlik eden tanısı olmayan ve duyu bütünleme sorunları olan çocukların bebeklik dönemlerinden beri sorunların eşlik ettiğini anlamaktayız.

Bebeklerde Gözlenebilen Duyu Bütünleme Problemleri

  • Çok fazla ağlamak, kendini sakinleştirememek
  • Uyku sorunlarının yaşanması. Uykuya geçişte zorlanma veya uykuda kalamama
  • Beslenme bozuklukları (emmede ve ek gıdaya geçişte zorlanma)
  • Banyo yaparken zorlanma
  • Bezinin ve giysilerinin değiştirilmesinde aşırı tepki gösterme
  • Aynı pozisyonda kalma ve bazı pozisyonlardan rahatsız olma
  • Yüz üstü pozisyonda rahatsız olma
  • Dönme, oturma, emekleme gibi motor becerilerde gerilik
  • Sesten irkilme ve yüksek ses olduğunda ağlama
  • Farklı ortamlarda olmaktan huzursuz olma

Bebeklerde duyuların gelişimi baş tutma, oturma gibi motor becerilerin gelişimi kadar önemlidir. Genellikle ihmal edilen duyusal gelişim basamakları tamamlanmadığında motor becerilerin gelişiminde de sorunlar yaşanmaktadır. Motor becerilerin gelişiminde yaşanan gecikmeler hem aileler hem de hekimler tarafından fark edilerek fizyoterapiye yönlendirilmektedir ancak motor becerilerin gelişimini engelleyen etmen duyusal sorunlar ise fizyoterapide istenilen gelişim sağlanamayabilir, duyusal problemler nedeni ile seans boyunca çok fazla ağladığı için istenilen verim alınamayabilir. Bu süreçte mutlaka ergoterapi değerlendirmesi alınmalı ve bebeklerde duyusal problemler belirlenmelidir.

Bebeklerdeki motor gelişim basamaklarını inceleyelim;

Bebekler kendi etrafında dönme hareketleri yaparken, yüz üstü pozisyonda, sırt üstü yatarken başını kaldırdığında, oturduğunda vestibüler duyu sistemi ve diğer duyular aktiftir ve sürekli beyne uyaranlar gider. Bebek eğer duyusal bütünleme bozukluğu yaşıyorsa yüz üstü pozisyonda durduğunda huzursuzlanıp ağlayarak bu pozisyonda kalmaz ve sürekli belli pozisyonlarda kalmayı tercih eder. Ancak duyusal sistemlerin gelişebilmesi için farklı hareket geçişlerine ve pozisyonlara ihtiyaç vardır. Bebek bu kısır döngü içine girdiğinde duyusal sorunlar nedeni ile bebek hareket etmek istemeyecek- hareket etmediği için duyusal sistem gelişmeyecek- motor hareketlerde sorunlar yaşanacak ve bebekte gelişim basamaklarında gerilemeler başlayacak.

Merkezimizde Duyu Bütünleme Terapisi

Eğer bebeğinizde baş tutma, yüzüstü pozisyonda kalma, oturma becerilerinde gerilik gözlüyorsanız ve bu duruma ek olarak çok ağlama, huzursuzluk, uyku ve beslenme sorunları, sese ve ışığa aşırı tepki veya hiç tepki vermeme gibi sorunlar yaşıyorsanız bebeklerde duyu bütünleme terapisi hizmeti almak için randevu alın.

Bir yanıt yazın

whatsapp