Hizmetlerimiz

Nörolojik Rehabilitasyon.

home

Nörolojik Rehabilitasyonda Ergoterapi.

Beyin ve omurilik hasarı sonucu meydana gelen hastalıklara uygulanan ergoterapi teknikleridir. Günlük yaşam aktivitelerinde, kişisel bakım aktivitelerinde, iş ve üretime yönelik aktivitelerde bireylerin etkilenim düzeyine göre maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını sağlamak amaçlanır. Kognitif, duyu, hareket kaybı, koordinasyon ve denge, aktivite kaybı gibi kişinin ihtiyacı olan alanlarda çalışmalar yapılır. Fonksiyonelliği engelleyen fiziksel, kognitif ve çevresel etmenlerin bir arada incelenip ergoterapi programının hazırlandığı kişiye özel teknikleri içerir.

Süreç nasıl işliyor?.

Merkezimize ‘Nörolojik ergoterapi randevusu’ ile başvuran danışanların standart değerlendirme testleri ile değerlendirmeleri alınır. Değerlendirme sonucuna göre günlük yaşam aktiviteleri, hareket kısıtlılıkları, iş ve üretime yönelik aktiviteler, duyusal problemler, kognitif bozukluklar başta olmak üzere bireylerin ihtiyacı olan alanlara uygun ergoterapi programı hazırlanır. Ara değerlendirmeler ile süreç takibi yapılarak ergoterapi programı güncel tutulur. Danışanlara özel ev programı hazırlanarak çalışmaların evde devam etmesi sağlanır. Ergoterapi sürecinin ilerleyişine göre program yürütülür ve uygun zamanda tamamlanır.

home
Kimlere Uygulanır?

Tanı Grupları.

İnme (Felç)

İnme; beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasına bağlı olarak, beyne giden kan akımının yavaşlaması ya da durması sonucunda oluşan durumdur.

Daha Fazla

Multipl Skleroz (MS)

Multipl Skleroz (MS) hastalığı, kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla ortaya çıkan kronik ve otoimmün bir hastalıktır.

Daha Fazla

Parkinson

Parkinson, substansiya nigradaki dopaminerjik nöronların kaybı ile karakterize, vücut hareketlerinde ve kognitif fonksiyonlarda sorun yaşanmasına neden olan hastalıktır.

Daha Fazla

Serebral Palsi

Serebral palsi, yani beyin felci insan vücudundaki kasların hareketlerini, tonusunu veya vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel problem yaşanmasına neden olan tablodur.

Daha Fazla

Müsküler Distrofi

Müsküler distrofi,  tüm uzuvları, yüz, boyun, omuzlar, kalça, kalp ve diyafram kaslarının ilerleyici zayıflığı ve dejenerasyonu ile karakterize genetik olarak kalıtsal bir grup hastalığıdır.

Daha Fazla

Omurilik Yaralanması

Omurilik (Spinal Kord) yaralanmaları, omurganın içinde bulunan sinir dokusunun, travma ya da başka nedenlerden dolayı oluşan yaralanmalara verilen genel addır.

Daha Fazla
Nörolojik Rehabilitasyonda Ergoterapi

Sık Sorulan Sorular.

İnme, parkinson, serebral palsi, spinal kord yaralanmaları, kas distrofileri, Gullian –Barre sendoromu, alzheimer, multibl skleroz gibi nörolojik tanısı olan bireylere hekim yönlendirmesine uygun olarak ergoterapi teknikleri uygulanır.

Ergoterapi kişinin hastalığına, geçirdiği travmaya, etkilenim düzeyine, kişinin yaşına ve birçok faktöre göre değişmektedir.

Ergoterapi tekniklerine ne kadar erken başlanırsa fonksiyon kaybının engellenmesi için yapılacak çalışmalar daha önce başlatılmış olacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin

İLETİŞİM .

Telefon

0507 240 30 99

Adres

İstanbul

Mail

bilgi@ergoterapim.com

    Ergoterapi

    Randevu Al
    whatsapp