Kanada Aktivite Performans Ölçeği/KAPÖ/COPM

Ergoterapi kendi değerlendirme ve müdahaleleri, kendi felsefesi olan bir bilimdir. Ergoterapi değerlendirmeleri ve ergoterapi müdahaleleri yalnızca ergoterapistler tarafından uygulanabilir. Bu yazıda Kanada aktivite performans ölçeğini hakkında genel bilgiler paylaşılacaktır. Ölçeğin uygulanması, yöntemi ve puanlanmasına yer verilmeyecektir.

Kanada Aktivite Performans Ölçümü, bireylerin aktivite performanslarını değerlendiren, Ergoterapistler tarafından uygulama yetkisi olan, lisans eğitiminde ergoterapistlere teorik ve pratik olarak öğretilen bir değerlendirme ölçeğidir. 1980 yılında ‘Ulusal Sağlık ve Refah Departmanı’ ve Kanadalı Ergoterapistler (CAOT) tarafından geliştirilmiştir.

İngilizcesi ‘Canadian Occupational Performance Measure’ dır ve İngilizce kısaltması COPM’dir. Türkçe kısaltması olan KAPÖ’de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Kanada aktivite performans ölçeği, ergoterapinin temelleri ile sıkı ilişkili olan bireyleri bütüncül olarak ele alan bir ölçektir. Ergoterapistler tarafından uygulanan ile COPM, uygulanan kişinin kendi aktivitelerini analiz etmesine rehberlik edilerek rehabilitasyon süreci birlikte inşa edilmektedir.

Kanada Aktivite Performans Ölçeği Kimlere Uygulanır?

KAPÖ, Ergoterapist tarafından aktivite performanslarının değerlendirilmesi gerektiği düşünülen kişilerde uygulanabilir. Bu ölçeğin uygulanmasında kişilerin kendilerini ifade edebilmeleri, kognitif yeterliliğe sahip olmaları önemlidir.

Kanada Aktivite Performans Ölçümü Ne Kadar Sürer?

COPM uygulama süresi bireylere göre değişiklik gösterir.

Kanada Aktivite Performans Ölçeği;

  • Bireylerin performans alanlarındaki aktivite performanslarına odaklanır,
  • Bireylerin yaşadığı sosyal ve fiziksel çevreyi, yaşam rollerini, motivasyonunu göz önünde bulundurur,
  • Teşhise özgü değildir,
  • Biçim, yönetim, süre, puanlama kolaylığı uygulama açısından elverişlidir,
  • Klinik ve akademik çalışmalar için geçerli ve güvenilirliği olan bir ölçektir.

Kaynak

Bir yanıt yazın

whatsapp