İnce Motor Aktivitelerinin Günlük Yaşamda Önemi

Güneş gözlüğü takmak, televizyon kanallarını değiştirmek ve yemek yemek için her gün ince motor becerileri kullanıyoruz. İnce Motor Becerileri, bir aktiviteyi yapmak için elinizi kullanma becerilerinizdir. İnce Motor Aktivitelerinin Günlük Yaşamda Önemi  nedir?

İnce motor becerileri için elin küçük kasları gereklidir.Bu kaslar yaşamdaki görevlerin çoğunu yerine getirmek için oldukça önemlidir.

Beynimizden, vücudumuzun hareket etmesi için gönderilen emirlere motor iletiler denir. Motor iletiler sonucunda gerçekleştirdiğimiz hareketlere motor hareketler, motor hareketleri uyumlu bir şekilde kullanarak hareketi gerçekleştirmemize ise motor becer denir.

Hareket becerileri, motor beceriler olarak ta bilinir. Kaba ve ince motor olmak üzere iki alana ayrılır.

İnce motor beceriler, günlük hayatta gerekli olan karmaşık ve kontrollü küçük el hareketlerini gerçekleştirmemizi sağlar.İnce motor becerilerin verimliliği yapılan aktivitelerin kalitesini ve aktivite performans hızını önemli ölçüde etkiler.

Etkili ince motor beceri bir takım bağımsız becerileri gerektirir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur.

 • Çift taraflı entegrasyon; bir aktivite için iki elin aynı anda kullanılmasıdır. Örneğin kavanozu açarken, bir elin kavanozu kavrayıp sabitlerken diğer elin kapağı açması.
 • El ve parmak kuvveti; elleri ve parmakları kullanarak dirence karşı güç uygulayabilme becerisini ifade eder.
 • El göz koordinasyonu; el yazısı gibi bir görevi gerçekleştirmek için elleri kontrol etmek ve bunu yapabilmek için gözlerden alınan bilgileri işleyebilme yeteneğidir.
 • El hakimiyeti, aktiviteleri yaparken elin tutarlı kullanılması.
 • Proprioseption; Vücudumuzun uzaydaki pozisyonunun farkına varmamız için eklemlerden ve kaslardan alınan duyu bildirimidir.
 • Nesneleri değiştirme; diş fırçası, tarak, çatal, kaşık, gibi günlük hayatta kullandığımız cisimlerin kontrollü kullanımı için cisimleri manipüle etme anlamına gelir. Dokunsal geri bildirime dayanıyor olsa da, parmak bilinci, izolasyon ve muhalefeti içerir.

İnce motor becerileri geliştirmeye yönelik aktiviteler;

 • İplik geçirme ve bağlama, çeşitki kalınlık ve uzunluktaki ipleri bağlama, boncuklardan geçirme,
 • Mandalları nesneleri tutup bir kutunun içine koyma.
 • Oyun hamurlarıyl, el,n tamamıyla değil sadece parmakları kullanarak oynama. masada veya masadan bağımsız olarak havada çalışma.
 • Vidaları takıp çıkartma.
 • Karton, kağıt, kumaş gibi cisimlerle el işleri yapmak.
 • Çizili cisimleri, taşırmadan boyama. Farklı boyutlardaki kalemlerle aktiviteler zorlaştırılabilir.

İnce motor beceri ve ergoterapi

İnce motor becerilerin geliştirilmesi ergoterapistin görev tanımına girmektedir. Ergoterapistler bireylerin günlük yaşamda maksimum bağımsızlığa ulaşmasını amaçlamaktadır. Günlük yaşam aktivitelerinde ince motor aktivitelerin gerekliliği göz önünde bulundurulursa, ergoterapinin önem verdiği alanlardan birisi ince motor becerilerin geliştirilmesidir. Günlük yaşam aktiviteleri ince ve kaba motor kuvvetlerden oluşmaktadır. Günlük yaşamda bağımsızlığı sağlamak için öncelikle ince ve kaba motor kuvvetlerin onarılması gerekmektedir.

Tüm motor beceriler arasında en karmaşık ve en gelişmiş olanı el ile yaptığımız aktivitelerdir. Elimizde çok minik ve çok sayıda kas bulunmaktadır. El anatomisini en iyi bilen meslek dalı ise ergoterapidir.

Kaba Motor Becerilerde Ergoterapi Yazımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

whatsapp