Ergoterapi Birinci Sınıfa Başlayanlara Tavsiyeler

Ergoterapi bölümünü kazanan tüm adayları kutlar ve ailemize hoş geldin dileklerimizi sunarız. Zorlu ve uzun soluklu bir süreci artık arkanızda bıraktınız. Üniversiteyi kazandınız ve hayallerinize bir adım daha yaklaştınız. Tebrikler…

Üniversiteyi kazanan ve artık ergoterapi öğrencisi olan adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Ergoterapi mesleği ülkemizde yeni yeni adını duyuran ve tüm Türkiye’yi tesiri altına alacak büyülü bir meslektir. Bu mesleği en başından doğru bir şekilde tanımanız ve anlatmanız hem sizin için hem de çevrenizdekiler için doğru bir algı oluşturacaktır. Yazımızın devamında sizlere vereceğimiz tavsiyeler hem genel hem de gerçekten özel olan ergoterapi öğrencileri için hazırlanmıştır.

Özel Olan Ergoterapi Öğrencilerine Tavsiyeler

Öncelikle ergoterapi mesleğini iyi tanımanız gerekmektedir. Ergoterapi bölümü ülkemizde yeni yeni adını duyuran ve bilinirliği artış sürecinde olan bir meslektir. Bu yüzden çevrenizdekilere kazandığınız bölümü anlatmak zorunda kalacaksınız.

Ergoterapi bölümü aktiviteleri, araştırmaları, seminerleri ve sempozyumları olan çok aktif bir bölümdür. Bu aktivitelerde sorumluluk üstlenmeniz hem çevre oluşturmanız hem de mesleği daha iyi anlamanız, ergoterapiyi özümsemeniz açısından oldukça önemlidir.

Sağlık mesleklerinin tümünde olduğu gibi ciddiyet, özveri ve çalışkanlık göstermeniz ilk yıldan başlamalı.

Üniversite de sınav yerine vize ve final kavramları karşınıza gelecek. Genel öğrencilik algısında vizelere çok çalışılmayıp, final öncesi sabahlama davranışları gösterilmektedir. Unutmayın ki siz özel ergoterapi öğrencilerisiniz. Bu yüzden ne vize ne de final ayrımı yapmadan öğrendiklerinizi gelecekte kullanacağınız ve her zaman bilmeniz gereken bilgiler olduğunun farkına varın.

Ergoterapi öğrencileri, ergoterapi akademisyenleri ve ergoterapistler hepimiz büyük bir aileyiz. Bunu aklınızdan çıkartmayın.

Genel Tavsiyeler

Üniversite binasına ilk adım attığınızda neredeyim ben telaşına kapılmayın. Sınıftaki arkadaşlarınız ile tanışmanız ve kaynaşmanız en fazla 1-2 haftanızı alacaktır.

Lise bitti ve artık üniversite öğrencisisiniz. Aynı zamanda reşitsiniz. Kendi sorumluluğunuzun farkına varma ve ayakta durma vaktiniz geldi.

Üniversite’de derslere girmek, ders aralarında takılmak ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek güzeldir. Ancak dersleri de unutmayın. Vize sınav tarihinin ne zaman geldiğini anlamayabilirsiniz.

Not tutmaya önem gösterin. Ders notlarını paylaşmayan hocaların derslerinde bu hususa özellikle önem gösterin. Çünkü not verecek dost bulmak çok zor.

Gezmeye de vakit ayırın ve kendinizi ödüllendirin.

Bir yanıt yazın

whatsapp