Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri

Engelli tuvalet ve lavabo ölçüleri, lavabonun yerden yüksekliğini, tuvalet kapısının açılış yönünü, tutunma barların konumunu, musluğun konumunu ve yüksekliğini, tekerlekli sandalyeli bireylerin uygun hareket etmeleri için gerekli alanının ölçülerini ve tüm bireyler için uygun bir wc dizaynı için gerekli ölçüleri içerir.

Çevresel düzenlemeler ergoterapistlerin profesyonel olduğu alanlardan biridir. Engellilere yönelik tuvalet ve lavabo düzenlemeleri ergoterapistlerin görev tanımına girer. Tüm engel gruplarının ihtiyaçlarını bilen ergoterapi bölümü mezunları, her bireyin ihtiyacına uygun tuvalet ve lavabo tasarımı yapar.

Özel gereksinimi olan bireylerin ihtiyaçları ve özelliklerine göre ev düzenlemeleri, tuvalet ve banyo düzenlemeleri değişiklik göstermektedir. Tekerlekli sandalye veya walker kullanımına, fiziksel ve çevresel özelliklere göre kişilerin ev ortamlarında bireylere yönelik düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak toplu kullanım alanları için önerilerilen engelli wc ölçüleri bulunmaktadır.

Engelliler için Lavabo Ölçüleri

Engelli tuvalet ve lavabo ölçülerinin uygun olması bireyler için büyük kolaylık sağlar. Ortak kullanım alanları düzenlenirken her gereksinime uygun özelliklere uygun alanlar oluşturmak önemlidir. Yaşlı bireyler, yürüme yardımcısı kullanan bireyler, denge problemi olan bireyler için her detay düşünülmeli ve standartlara uygun alanlar tasarlanmalıdır.

Lavabonun yerden yüksekliği maks  75 – 86 cm
Lavabonun önünde bulunan hareket alanı min. 122×76 cm (önerilen 150 x150 cm )
Lavabonun altının yerden yüksekliği67 – 75 cm
Musluğun kişiye olan uzaklığı45 cm
Muslukların özelliğiSensörün açık kalma süresi min.10 sn
Otomatik el kurutucu, sabunluk, havluluk yerden 80 cm. yükseğe
Aynanın konumuYerden 90 cm yükseklikte ,maks. 190 cm
Tuvalet kabininin alanı min. 150 cm x 150 cm
Tuvaleti kapısının açıklığı min.  85 cm
Kapı genişliği min. 0,80 m
Kapı kanat genişliği maks. 1,00 m
Kapı genişliği ile kapı önündeki mesafe min.= 2,00 m
Kapı açıldığında kenar ile kapı kolu arasında mesafemin.  0,60 m
Kapı genişilikleri min. 0,80 m /  max. 1,00 m.
Kapı ve pencere kolu yükseklikleri  1 m
Dolap rafları için en fazla yükseklik 1,40 m

Engelli WC ve Lavabo Dizaynında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tekerlekli sandalye veya walker gibi yardımcı cihaz kullanan bireylerin kapıyı açma ve kapatmaları sırasında kendileri için uygun bir manevra alanının sağlanması için tuvalet ve lavabonun uygun konumlandırılması gereklidir.
 • Tutunma barlarının bir uzvunu baskın şekilde kullanan veya bir uzvunu kullanamayan kişiler için her açıdan erişim sağlanabilir konumda olmaları gereklidir.
 • Lavaboda el yıkama sırasında tekerlekli sandalye kullanan bireylerin lavaboya yaklaşabilmeleri için uygun eğimde ve uygun yükseklikte olması önemlidir.
 • Yüzeyin kaygan olmaması önemlidir.
 • Olası düşmelerin ve kazaların yaşanması durumunda yaralanmaları minimuma indirebilmek adına sivri kenarlardan kaçınılmalı ve alan gereksiz aksesuar ve nesnelerden arındırılmalıdır.
 • Lavaboda el yıkama sırasında bireylere su sıçramaması amacıyla musluk çok yüksekte konumlandırılmamalıdır.
 • Engelli wc ve lavabolarının toplu kullanım alanlarında ulaşılabilir bir konumda olması gereklidir.
 • Engelli tuvalet ve lavabo ölçüleri yalnızca iç dizaynda değil, bu alana giderken kullanılan alanlarda da gereksinimlere uygun olarak kullanılmalıdır. Tekerlekli sandalye kullanan birinin veya denge bozukluğu olan birinin güvenle lavaboya ulaşabilmesi için bu alanların da dizaynında dikkatli olunmalıdır.

10Yorumlar

 • Nihat Sert
  12 Mart 2019

  Engelli wc ölçülerini neredeyse 1 haftadır arıyordum. Tuvalet ve lavabo ölçülerini ustaya bildirdik, kardeşime uygun bir lavabo ayarlayacağız, inşallah.

  Reply
 • Mehmet
  16 Nisan 2019

  En doğru engelli tuvalet wc ve lavabo ölçüsünü bu site veriyor. Diğer siteler tamamen sallamislar.

  Reply
 • Nida
  16 Mayıs 2019

  Engelli lavabolarının düzenlemesini nasıl yaptırabiliriz yardımcı olur musunuz ?

  Reply
  • admin
   17 Mayıs 2019

   Merhaba Nida hanım, engelli lavabo ve wc düzenlemenizi gerçekleştirmeniz için size destek olacağız. Mail adresinize ilgili bilgilendirmeyi gerçekleştirdik.

   Reply
 • Semih Çatlı
  18 Mayıs 2019

  Cafemize engelli wc tuvalet ölçülerine uygun bir tuvalet yaptırdık. İnsanların eğitim seviyesi ve duyarlılıkları arttıkça bu tür ihtiyaçların zorunlu olması gerektiğinin bir görevi olduğunu daha da içten anlıyor. Bu sebeple yeni açmış olduğumuz cafemize engelli bireylerin daha rahat kullanabilmesi için özel ölçülerde tuvalet tasarlattık. Bu tuvaleti tasarlarken ergoterapim.com dan da destek aldık. Sağolsunlar bu konuda bize yardımcı oldular ve ilgili yönlendirmeleri yaptılar.

  Biz çok memnun kaldık ve tamamen içtenlikle buraya görüşlerimi yazıyorum. Cafemize gelen engelli müşterilerimiz bu durumdan oldukça memnun ve olumlu yorumlarını alıyoruz. Tüm cafe, esnaf ve mekanların aynı duyarlılığa ulaşması dileğiyle.

  Reply
 • Emel
  20 Mayıs 2019

  Engelli tuvalet ölçüleri doğru olan bir kanyak. Diğer kaynaklarda bazı tutarsızlıklar mevcut. Kullanıcıların dikkatine.

  Reply
 • Zeynep
  23 Mayıs 2019

  Engelli tuvalet ölçülerine uyan kaç otel, cafe veya işletme var acaba? Ülkemizde ne yazık ki bu duyarlılık henüz en üst düzeye ulaşmış değil. Tamam engelli tuvalet wc ölçülerini düzenleyen işletmeler yok değil, özellikle avm lerde bulunan engelli tuvaletleri çok yararlı oluyor. Ancak artık bu ölçülere bir zorunluluk getirilmeli diye düşünüyorum.

  Reply
 • Semiha
  26 Mayıs 2019

  engelli wc ölçülerine uymak gerçekten medeni bir toplumun uygulaması gereken kurallardır. Engelli wc ölçülerinin yanında diğer yaşam alanlarına uygun ölçülerde mevcuttur. Mutfak, tuvalet, salon, yatak odası veya engelli rampası gibi denenmiş ve kullanılmaya uygun olan ölçülerdir. Ancak bunların en başında engelli wc ölçüleri gelmektedir. Bir engelli bireyin hareketlerini rahat ve yorucu olmayacak bir şekilde sağlaması için bu ölçülerin uygulanması gerekmektedir.

  Reply
 • Fatih Kırağaç
  27 Mayıs 2019

  engelli wc ölçüleri ile ilgili aradığım bir makaleden en yararlısı bu oldu. Bir çok site bazı oranlar paylaşmış ancak bu ölçülerin nasıl kullanılacağına değinmemişler. İş sadece ölçüleri vermekle kalmıyor ne yazık ki. Ergoterapim.com a bu konuda teşekkür ederim. Gerçekten ayrıntılı bir bilgi vermişler. Ayrıca sosyal medyadan kendileri ile iletişime geçtim, bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiler. Engelli tuvalet ölçüleri konusunda çalıştıkları dekorasyonculara yönlendirdiler.

  Reply
 • Umut
  3 Ocak 2022

  Kapının mutlaka dışarı mi açılması gerekiyor acaba

  Reply

Bir cevap yazın

whatsapp