Ergoterapi

Engelli Tutunma Barları Nasıl Olmalıdır?

Engelli Tutunma Barları Nasıl Olmalıdır?

Tutunma barları bireylerin emniyetli olmaları ve bağımsızlıklarının arttırılması için büyük önem taşımaktadır.Engelli Tutunma Barları Nasıl Olmalıdır?

Engelli tutunma barlarının en yoğun olduğu yerler engelli tuvalet ve lavabolarıdır.  Tuvalet ve lavabolarda; tuvalete oturup kalkarken, elimizi yıkarken dengemizin bozulabileceği birçok pozisyon almaktayız. Engelli bireylerin, yaşlıların ve çocukların dengelerini sağlamaları ve emniyetli bir şekilde olmaları için engelli tutunma barları önemlidir. Tuvalet ve lavabolarda en çok tuvaletlerin yakınlarına tutunma barı konmaktadır.

Engelli ve yaşlı bireyler evlerinde maksimum bağımsızlığa ulaşmaları ve özellikle evde yalnız kaldıklarında emniyetli olmaları için tutunma barları döşenmelidir.  Özellikle koridorlara, engelli wc tuvalette bireyin kol seviyesine göre yüksekliği ayarlanmış tutunma barı konmalıdır.

Engelli bireyler ve yaşlılar için yürüme sırasında tutunma barı oldukça önemlidir. Ancak bununla birlikte evdeki halılar, eşyaların düzenlenmesi, düşmelerin önlenmesi için ev düzenlemeleri oldukça önemlidir.

Bireylerin yaşam şekillerine. engellerine ve isteklerine göre ergoterapistler ev değerlendirmesi yapıp, bireylerin evlerini onlara uygun olarak düzenlemektedirler.

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi bireylerin maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını hedefleyen bir sağlık mesleğidir.  Ergoterapistler engelli bireylerin günlük yaşamda maksimum bağımsızlığa ulaşmaları için birçok yaklaşımda bulunur. Bireylerin rehabilitasyonunu  yapar, yardımcı cihaz önerisinde bulunur,  çevre düzenlemeleri yapar.

Ergoterapistler 4 yıllık Saplık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü mezunlarıdır. Lisans boyunca birçok eğitim almaktadırlar. Bu dersler arasında çevresel düzenlemeler bulunmaktadır. Engelli bireylere uygun tuvalet, lavabo, oturma odası, yatak odası, banyo, mutfak, merdiven, otopark, kapı, araba, tekerlekli sandalyenin nasıl olması gerektiğini hastalık ve kişi bazlı olarak öğrenmektedirler.

Ergoterapistlere ulaşmak için bize mail atabilir, bu yazımızın altına yorum yazabilir veya sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

whatsapp