Ergoterapi

Engelli Otopark Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Engelli Otopark Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Bireylerin yemek yemek, diş fırçalamak, giyinmek, banyo yapmak gibi aktivitelerinin yanında arabasını park etmek, arabasına konforlu bir şekilde binmek ve arabasından konforlu bir şekilde inmek gibi tüm günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olmasını sağlayan sağlık uzmanına ergoterapist denir.

Ergoterapistler bireylerin, günlük yaşamdaki her alanda bağımsız olmalarını hedefler. AVM’ler, sokaklar, hastaneler, okullar gibi birçok alanda bulunan otoparklar bu alanlar arasındadır..

Otopark yönetmeliklerinde engelli bireyler için engelli otopark zorunluluğu getirilmiştir. Engelli otopark ölçüleri, engelli bireyler için oldukça önemlidir. Ergoterapistler bireylerin otopark içerisinde uygun manevra yapabilmeleri için gerekli engelli otopark ölçülerini belirleyerek uygulamaktadır.

Günümüzde engelli bireylerin araba kullanabilmeleri için arabalarda birçok düzenleme yapılmıştır. Örneğin tekerlekli sandalye kullanan bir kişi ayaklarına gerek duymaksızın arabasını kullanabilmektedir. Fakat tekerlekli sandalyeden arabaya binerken ve arabadan tekerlekli sandalyesine geçerken klasik otoparklarda alan yetersiz olduğu için bireyler sorun yaşayabilmektedir.

Genellikle 250 cm. x 500 cm olan park yerine engelli otoparkları için erişim koridoru eklenmelidir. Erişim koridoru engelli bireylerin arabaya binerken ve arabadan inerken hareket edebilmelerini sağlar ve engelli otoparklarında erişim koridoru bulunması gereklidir. (Yukarıdaki görseldeki taranmış alanlar erişim koridorlarıdır. )

Engelli otopark ölçüleri, genellikle uygulanan otopark ölçülerinden daha geniş olmalıdır. Mevcut olan alan, arabanın park edilme yönü gibi etmenlere göre engelli otopark ölçüleri değişiklik gösterebilmektedir. Ergoterapistler mevcut alanın analizini yaparak bireylerin maksimum bağımsızlığı için gereken engelli otopark ölçülerini belirler.

Engelli otoparklarında bulunan erişim koridorunda kaldırım varsa mutlaka rampa bulunmalıdır. Rampanın eğimi maksimum %6 olmalıdır. Ve kaldırımlar engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilmelidir.

Otoparklarda engelli kişilere ayrılmış engelli otopark yerinin olduğunu simgeleyen engelli sembolü konulmalıdır.

Engellilere ayrılan engelli otoparkları bina girişine en yakın alanda bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

whatsapp