Duyu Bütünleme Terapisi ve Ergoterapi Arasındaki Fark Nedir?

Ergoterapi bir sağlık bilim dalı, duyu bütünleme terapisi ise ergoterapistlerin uyguladığı terapi yöntemlerinden biridir. Duyu bütünleme terapisi ve ergoterapi arasındaki fark birinin meslek birinin terapi yöntemi olmasıdır.

Ergoterapi, üniversitelerin 4 yıllık sağlık bilimleri fakültesinde yer alan bilim dalıdır. Ergoterapi bölümü mezunlarına ise ergoterapist denir. Ergoterapistlerin aldığı 4 yıllık eğitimin içeriğinde Duyu Bütünleme Terapisi yer almaktadır. Anatomi, fizyoloji, nöroanatomi gibi temel tıp bilimleri dersleri içerisinde duyusal gelişim öğrenilmektedir. Yani duyu bütünleme terapisi yalnızca bir ders içeriğinde değil eğitim öğretim süresince diğer dersler ile de alt yapısı hazırlanarak ayrıntılı bir şekilde öğrenilmektedir. Ek olarak zorunlu stajlar arasında yer alan duyu bütünleme terapisi stajlarında klinik olarak da çalışılmaktadır.

Duyu bütünleme terapisi 1970’lerde Ergoterapist A. Jean Ayres tarafından, duyusal işleme bozukluğu olan çocukların, duyusal bilgiyi düzenlerken yaşadığı zorlukların giderilmesi amacıyla geliştirilmiş terapi yöntemidir. Resmi gazetede yayımlanan meslek yasalarına göre duyu bütünleme terapisi yapma yetkisi yalnızca ergoterapistlerindir. Bu nedenle duyu bütünleme terapisi ve ergoterapi arasındaki fark; duyu bütünleme terapisinin ergoterapi içinde uygulanan bir terapi yöntemi olmasıdır.

Ergoterapist olmayan veya ergoterapist sayısı yetersiz olan ülkelerde, sağlık bilimleri fakültesinden mezun olan fizyoterapistler ve dil konuşma terapistleri “Ayres Duyu Bütünleme Terapisi Eğitimi” alarak duyu bütünleme terapisi yapabilmektedirler. Ancak fizyoterapistler ve dil konuşma terapistleri ergoterapi uygulayamazlar. Çocuğunuz için aldığınız terapinin kim tarafından uygulandığı ve terapistin aldığı eğitimlerin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi almanız en doğal hakkınız.

Beden eğitimi öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri ve çocuk gelişim uzmanlarının aldığı tüm sertifikalar ve eğitimler geçersizdir ve duyu bütünleme terapisi uygulama yetkileri yoktur. Bu mesleklerin duyu bütünleme terapisi uygulama iddiaları meslek ihlaline girmektedir.

Kurumumuzda Duyu Bütünleme Terapisi ve Ergoterapi

ERGOTERAPİM Ergoterapi ve gelişim merkezimizde, uzman ergoterapist tarafından ergoterapi seansları uygulanmaktadır. Eğer çocukların duyu bütünleme terapisine ihtiyacı varsa, ergoterapi programı içinde duyu bütünleme terapisine yer vermektedir. Ayrıntılı bilgi ve değerlendirme için ergoterapi randevusu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

whatsapp