Ergoterapi

Duyu Bütünleme Terapisi Değerlendirmesi

Duyu bütünleme terapisi değerlendirmesi ergoterapistler tarafından, çocukların duyu bütünleme terapisine ihtiyacı olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla yapılır. Çocuğun ayrıntılı hikayesi, değerlendirme sırasında ergoterapistin klinik gözlemi, ergoterapistin çocuğun ailesine sorduğu sorular ve Dunn Duyu Profili, SIPT gibi standartlaştırılmış bazı testler kullanılarak değerlendirme süreci yönetilir.

Bir çocuğun duyu bütünleme terapisine ihtiyacı olup olmadığı ergoterapistler tarafından değerlendirmeler sonucunda belirlenebilir. Çocukların duyu bütünleme terapisine olan ihtiyacı değerlendirme sonucunda belli olur ve Ergoterapist genel olarak çocuğa uygulayacağı müdahale planını belirler. Ancak müdahale programının derinleştirilmesi ve çocuğun gereksinimleri süreç içerisinde şekillenebilir.

Değerlendirme dinamik bir süreçtir. Yalnızca birkaç seans ile sınırlı değildir. İlk değerlendirme seansları çocukların;

 • Ergoterapiye ihtiyacı olup olmadığının saptanmasında,
 • Öncelikli müdahalenin belirlenmesinde,
 • Çocukların duyusal profillerinin belirlenmesinde,
 • Terapi programının oluşturulmasında önem taşımaktadır.

Ancak ergoterapi seansları dinamik bir süreçtir. Değerlendirme seanslar boyunca devam etmektedir. Yeni bir aktiviteyi yapamadığında, yapılan bir çalışmada üst evreye geçilmek istendiğinde süreç sürekli devam eder.

Duyu Bütünleme Terapisi Değerlendirilmesi Nasıl Olur?

Duyu bütünleme terapisi ihtiyacının belirlenmesi için hem çocuğun hem de ailesinin bir arada olması önemlidir. Genellikle terapi ortamında değerlendirmeler alınarak çocukların serbest zaman geçirmesi için uygun ortam oluşturulur. Çocuğun hangi oyuncalarla oynadığı, nasıl hareket ettiği, oyuncaklara ve ortama verdiği cevaplar ergoterapist tarafından gözlenir ve not edilir. Aynı zamanda annenin gebeliğinden ve çocuğun doğumundan itibaren hem motor beceriler hem duyusal beceriler ile ilgili aileye sorular sorularak anamnez alınır. Çocukların sorulan soruları anlayıp anlamamasına göre aile ile ayrı konuşulabilir.

Duyu bütünleme terapisi Ergoterapistler tarafından uygulanmaktadır ve Resmî Gazetede yayınlanan Meslek Yasalarında da belirtilmektedir. Ergoterapi dışındaki meslek mensuplarının (Beden eğitimi öğretmeni, çocuk gelişimi uzmanı, özel eğitim öğretmeni vb.) sertifika alarak duyu bütünleme terapisini uygulama yetkinlikleri yoktur.

Duyu bütünleme terapisinin bir sağlık terapi yöntemi olduğunu, bir sağlık uzmanı olan ergoterapistler tarafından uygulanması gerektiğini ihmal etmemelisiniz ve alanın uzmanı olan ergoterapistlerden seans almalısınız.

Duyu Bütünleme Terapisi ve Ergoterapi Arasındaki Fark Nedir?

Ergoterapi bir sağlık mesleğidir. Ergoterapistler kognitif rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon gibi pek çok alanda terapiler uygulamaktadır. Duyu bütünleme terapisi Ergoterapistlerin uyguladığı terapi yöntemlerinden biridir. Ancak ergoterapi seansları içerisinde yalnızca duyu bütünleme terapisi uygulanmaz. Ergoterapi daha geniş çaplı bakış açısı ile çocuklara müdahale uygulanan bir alandır. Duyusal bozukluklardan dolayı gelişen motor becerilerin rehabilitasyonu, bilişsel destek gereken çocuklar için kognitif rehabilitasyon veya günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesinde sorun yaşayan çocuklar için Günlük Yaşam Aktiviteleri eğitimleri düzenlenerek ergoterapi seansları çocuklara özel olarak hazırlanmaktadır. Duyu bütünleme terapisi ergoterapi seanslarında uygulanan bir yöntemdir.

Kurumumuzda Duyu Bütünleme Terapisi Değerlendirmesi

İstanbul Ergoterapim Ergoterapi ve Gelişim Merkezimizde uzman ergoterapist tarafından çocukların duyusal gelişimi, duyu bütünleme bozukluğu olup olmadığı ve duyu bütünleme terapisi ihtiyacı belirlenmektedir. Duyu bütünleme terapisi değerlendirme randevusu alarak kurumumuzdan değerlendirme ve bilgi alabilirsiniz.

2Yorumlar

 • Handan
  8 Mayıs 2022

  Değerlendirme seans ücreti nedir?

  Reply
  • admin
   8 Mayıs 2022

   Merhaba Handan hanım, kurumumuz ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Reply

Bir yanıt yazın

whatsapp