İnme Sonrası Rehabilitasyonda Ergoterapi İyi Geliyor mu?

Bir an için kendinizi hastane odasında düşünün. Trafik kazası geçirmişsiniz ve felçli olarak sağ kurtuldunuz. Odanızın kapısı çalındı ve içeri bir terapist geldi. ‘ Günaydın ben ergoterapist Ayşe. Sizin için buradayım. Ergoterapinin ne olduğunu biliyor musunuz?’ dedi. Büyük ihtimalle çoğu insan gibi sizin yanıtınızda; ‘Hayır ergoterapinin ne olduğunu bilmiyorum!’ olacaktır. Odaya bir hekim girse, bir hemşire girse size ne yapacağınız, size hangi konularda yardımcı olacağını bilirsiniz. Eğer serumla ilgili bir sorununuz varsa hemşireye danışırsınız. Peki ergoterapist size ne yapacak, hangi konularda yardım edecek, ergoterapiste hangi sorunlarınızı anlatabilirsiniz? İnme Sonrası Rehabilitasyonda Ergoterapi İyi Geliyor mu?

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapistler, bireylerin anlamlı ve amaçlı aktivitelerine ağırlık vererek, bağımsızlıklarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur. Hareket açıklığını arttırmak ve kasları kuvvetlendirmek önemlidir, fakat ergoterapistler hastanın anlamlı bulduğu ve hangi aktiviteleri bağımsız yapmak istediklerini de bulur. Ergoterapistler bireyleri ev ve iş ortamlarında görür ve değerlendirir. Ergoterapistler genel olarak, prematür bebeklerden yaşlı bireylere kadar insanlarla ömür boyu çalışır.

Bu yazımızın konusu İnme Sonrası Rehabilitasyonda Ergoterapi olduğu için inme üzerinden devam edelim. Felç, yetişkin sakatlığının başlıca nedenlerinden biridir. İnmeli birçok kişi ergoterapi tedavisi almalıdır.

İyi bir tedavi almış bireyler inmenin sebep olduğu engellilikten kurtulabilir. İnme durumu bir sakatlıktır. İnmeye bağlı olarak bağımsız yemek yiyemeyen, dolaşamayan, çalışamayan kişiler engelli hale gelir. Tüm bu aktiviteler günlük yaşam aktiviteleri olarak tek bir başlıkta toparlanır. Banyo yapma, tuvalete gitme, giyinme, yemek pişirme, kişisel bakım, araba sürme gibi aktiviteler günlük yaşam aktiviteleridir. Ergoterapistler bu engelliliği ortadan kaldırır.

Her insan farklı olduğu için, bireylerin inmeden etkilenme durumu da farklı olur. Ergoterapist; bireyin inmeden nasıl etkilendiğine, bireyin değer ve inançlarına, bireyin hayattaki rolüne ve hayatında neyi değiştirmek istediğine göre tedavi planı oluşturur.

Ergoterapi İnme Hastalarına Gerçekten Faydalı olur mu?

Bu anlatılanlar kulağa hoş geliyor fakat gerçekten işe yarıyor mu? Cochrane ve ekibi inme hastalarında ergoterapi hakkında bir araştırma yaptılar. 1258 katılımcı ile 9 çalışmada, inme sonrası günlük yaşam aktivitelerinde sorun yaşayan hastalar için ergoterapi çalışması yaptılar. Ve ergoterapinin inmedeki başarısını gözler önüne serdiler. ( Çalışmanın tamamına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Ergoterapi İnme Hastalarının Düşünme Yeteneğini Arttırır mı?

İnme geçirmek, bireylerin nasıl düşündüğünü de etkiler. Bu durum bireyin yeni bir şeyler öğrenmesini, konsantre olmasını, karar verme biçimini etkiler. Bu durum ise bireyin günlük yaşam aktivitelerini yapma kabiliyetini etkileyebilir. Ergoterapistler bireyin, aktivitelerini bağımsız yapmasına yönelik stratejiler kullanır ve hatırlama problemi varsa yardımcı cihazlar ile bu durumu telafi eder.

Sonraki Gönderi

Bir yanıt yazın

whatsapp