Ergoterapi

Ergoterapistler Devlet Hastanesine Atanıyor mu?

Ergoterapistler Devlet Hastanesine Atanıyor mu? Ergoterapistler kaç puanla atanıyor? Ergoterapistlerin KPSS’den kaç puan almaları gerekiyor? Ergoterapistler Devlet Hastanesine Atanıyor mu işte yanıtı yazımızın devamında.

Ergoterapi ülkemize yeni ulaşmış bir meslektir. Ergoterapi bölümü ilk defa 2014 yılında mezun vermiştir. Ergoterapistlere hem özel sektörde hemde devlet hastanelerinde ihtiyaç vardır.

KPSS ile devlet hastanelerine atamalar yapılmaktadır. Günümüzde Ergoterapist sayısı az olduğu için tüm devlet hastanesinde Ergoterapist bulunmuyor. Her atamada, atanan Ergoterapist sayısı değişiklik göstermektedir. Genel olarak atanan kişi sayısı az görünse de; toplam Ergoterapist sayısına oranlandığı zaman, diğer mesleklerden daha fazla kişi atandığı anlaşılmaktadır.

 

Bu zamana kadar(2017) Devlet Hastanesine atanan Ergoterapistlerin çoğu Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine (TRSM) atanmıştır. Özel sektörde ise;  çoğu Ergoterapistler pediatri (çocuk) alanında çalışmaktadır.

Özel ve devlete bağlı huzur evlerinde Ergoterapistlere ihtiyaç oldukça fazladır.

Aynı durum okullar ve belediyeler için de geçerlidir. Her okula en az bir Ergoterapist atanmalıdır. Belediyelerde özellikle çevresel düzenleme alanında büyük eksiklik yaşanmaktadır. Engelliler, yaşlılar, çocuklar için en uygun çevre düzenlemelerini Ergoterapistler yapar. Aynı zamanda belediyelerin engelli birimlerinde Ergoterapistin yer alması gerekir.

Bir yanıt yazın

whatsapp