Hizmetlerimiz

Kognitif Rehabilitasyon.

home

Kognitif Rehabilitasyonda Ergoterapi.

Kognitif rehabilitasyon , beyin hasarı veya bilişsel bozukluğu olan bireylerde bilişsel işlevi geliştirmek, normal işlevi yeniden sağlamak ve kognitif işlevlerde yaşanan sorunların tolere edilebilmesi için uygulanan çok çeşitli kanıta dayalı ergoterapi tekniklerini ifade eder. Kognitif rehabilitasyon ve ergoterapi; bireylerin kognitif işlevlerini geliştirmek ve günlük yaşam aktivitelerindeki kognitif işlevler nedeniyle yaşanan problemleri giderilmek temel amacıyla uygulanan terapidir. Bilişsel bozukluklar, travmatik beyin hasarı, enfeksiyon, tümörler, felç, alzheimer hastalığı gibi demans türleri veya varolan konjenital koşullardan kaynaklanabilir.

Süreç nasıl işliyor?.

Merkezimize ‘Kognitif rehabilitasyonda ergoterapi randevusu’ ile başvuran danışanların standart değerlendirme testleri ile değerlendirmeleri alınır. Değerlendirme sonucuna göre kognitif işlev bozukluklarının neden olduğu günlük yaşam aktiviteleri, iş ve üretime yönelik aktivitelerdeki problemlerin giderilmesine ve kognitif işlevlerin geliştirilmesine yönelik ergoterapi programı oluşturulur.   Ara değerlendirmeler ile süreç takibi yapılarak ergoterapi programı güncel tutulur. Danışanlara özel ev programı hazırlanarak terapinin evde devam etmesi sağlanır. Ergoterapi sürecinin ilerleyişine göre program yürütülür ve uygun zamanda tamamlanır.

home
Kimlere Uygulanır?

Tanı Grupları.

İnme (Felç)

İnme; beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasına bağlı olarak, beyne giden kan akımının yavaşlaması ya da durması sonucunda oluşan durumdur.

Daha Fazla

Alzheimer

Alzheimer; beyin hücrelerinin tahrip olmasından kaynaklı, hafızayı ve düşünme becerilerini, basit görevleri yerine getirme yeteneğini yavaş yavaş yok eden, ilerleyici bir hastalıktır.

Daha Fazla

Parkinson

Parkinson, substansiya nigradaki dopaminerjik nöronların kaybı ile karakterize, vücut hareketlerinde ve kognitif fonksiyonlarda sorun yaşanmasına neden olan hastalıktır.

Daha Fazla

Travmatik Beyin Yaralanması

Travmatik beyin hasarı; baş bölgesine alınan bir travma sebebi ile kafatası, beyin ve kan damarlarının yaralanması sonucu gelişen nörolojik bozuklulardır.

Daha Fazla

Beyin Tümörü

Beyin tümörü, bireylerin tümörden kaynaklı olarak fiziksel, kognitif ve sosyal fonksiyonlarındaki azalmaya ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılığı neden olmaktadır.

Daha Fazla

Demans

Demans, kısa süreli hafızanın zayıflaması, problem çözme yeteneğinin azalması, algılama becerilerinin azalması ve kişilik değişiklileri başta olmak üzere birçok zorluğa neden olan bir tablodur.

Daha Fazla
Kognitif Rehabilitasyonda Ergoterapi

Sık Sorulan Sorular.

Kognitif (Bilişsel) rehabilitasyonda ergoterapi süresi bireysel ve çevresel faktörlere göre değişmektedir.

Kognitif rehabilitasyonda uygulanan ergoterapi teknikleri ile bireylerin değerlendirilmesi alındıktan sonra günlük yaşam aktivitelerinde yaşanan problemler değerlendirilip rutinlerin sürdürülmesi için gerekli ergoterapi programı oluşturulur. Ergoterapi değerlendirme randevusu alarak kişiye özel yaklaşımlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Felç sonrası yalnızca hareket kaybı değil kognitif fonksiyonlarda da bozulmalar meydana gelebilir. Unutkanlık, rutinleri gerçekleştirememe, planlama becerisinde azalma inme sonrası gözlenebilen bazı kognitif bozukluklar arasındadır. Uygulanacak ergoterapi teknikleri ile kognitif bozuklukların önüne geçilmesi amaçlanır.

Demans, unutkanlık tablosudur. Bir çok hastalıkta demans yani unutkanlık görülmektedir. Demansın yavaşlatılması kişinin hatalığına ve yaşam tarzına göre değişmektedir. Alzheimer, parkinson ve inme gibi hastalıklarda yalnızca demansı değil diğer kognitif bozukluklarında ilerlemesini yavaşlatmak için ergoterapi teknikleri uygulanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin

İLETİŞİM .

Telefon

0507 240 30 99

Adres

İstanbul

Mail

bilgi@ergoterapim.com

    Ergoterapi

    Randevu Al
    whatsapp