Ergoterapi

Seçici Yeme ile Beslenme Bozukluğu Arasındaki Fark

Seçici yeme bozukluğu 30’dan fazla yemek çeşidi yer, kaybolan yiyecekler genellikle 2 hafta sonunda yeniden kazanılır ve yeni yiyecek eklemek daha hızlıdır. Beslenme bozukluğu olan çocuklarda 20’den az yemek çeşidi vardır ve kaybedilen besinler tekrar kazanılmaz. Ailelerin çocuklarının seçici beslenme bozukluğu mu yoksa tam beslenme bozukluğu mu olduğu konusunda kararsız kalmaktadır.

Yeme bozukluklarında uygulanan ergoterapi yaklaşımları; hem seçici beslenen hemde tam beslenme sorunu olan çocuklarda etkilidir ve uygulanabilir.

Seçici Yeme BozukluğuTam Beslenme Sorunları
30’dan fazla yemek yer.Kısıtlı yiyecek yelpazesi ya da 20 den az yemek yer.
“tükenmişlik” nedeniyle kaybedilen yiyecekler genellikle 2 hafta sonra yeniden kazanılır.Kaybedilen besinler yeniden elde edilemez.
Tabaktaki yeni yiyecekler tolere edebilir, genellikle dokunur veya tadabilir.Yeni yiyeceklere ağlar.
Çoğu tüm gıda doku gruplarından 1’den fazla yiyecek yer.Tüm gıda dokuları veya beslenme grubu kategorilerini reddeder.
15-25 adımda repertuara yeni yiyecekler ekler.25’den fazla adımda yeni yiyecekler ekler.
Tipik olarak aile  ile birlikte yemek yer ancak sıklıkla aileden farklı yiyecekler yer.Genellikle aileden farklı yiyecekler yer ve sıklıkla tek başına yer.
Bazen çocuk kontrollerinde seçici yiyici olarak rapor edilir.Birden fazla çocuk kontrolünde ısrarla “yemek seçici” olarak bildirilirler.

Beslenme bozukluğu olan çocuklarda, bozukluğun altında yatan etmen tespit edilmeli ve uygun ergoterapi müdahalesi belirlenmelidir. Dil hareketlerinde zayıflık, duyusal hassasiyet, dilde lateralizasyon olmaması, oral hassasiyet gibi pekçok nedenden olayı beslenme bozukluğu meydana gelebilir. Değerlendirme seansı ile çocuğun nasıl yemek yediği değerlendirilmekte, ailenin yemek saatindeki tutumu gözlenmektedir. Merkezimizde yemeklere olan tolerasyonun artması ve bozukluğun giderilmesi için strateji planı hazırlanırken çocuğa uygun yöntemler belirlenmekte ve aile eğitimi ile danışmanlık sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

whatsapp