Serebral Palside Ergoterapinin Rolü Nedir?

Serebral Palside Ergoterapinin Rolü Nedir?

Ergoterapi; zihinsel ve fiziksel yetenekleri, ince motor becerilerini geliştirerek, yemek yeme, giyinme, tuvaleti kullanmak gibi günlük yaşam aktivitelerini yönetmenize yardımcı olur. Serebral Palside Ergoterapinin Rolü Nedir?

Pediatrik Rehabilitasyonda Ergoterapi, çocuğun oyun oynama ve öğrenme yeteneğini geliştirir. Bu durum çocuğun gelişimine ve bağımsız olmasına yardımcı olur.

Serebral palsili çocuklarda Ergoterapi, günlük yaşam aktivitelerinin yapılmasını engelleyen kas tonusu ile ilgilenir. Yemek yeme, dişlerini fırçalama, banyo yapma gibi zorlanan günlük yaşam aktivitelerinin bağımsız yapılmasını sağlar. Ergoterapistler fiziksel, zihinsel ve sosyal aktivitelerin yapımını kolaylaştırmanın yanında ince motor becerileri ve postürün düzenlenmesini de sağlar.

Ergoterapi, serebral palsili çocuklar için birçok yönden faydalıdır.

 • Bağımsızlığı artırır
 • Oyun kurma ve oyun oynama yeteneğini geliştirir
 • Benlik saygısı ve öz güven gelişimini sağlar
 • Günlük yaşamını uygulanabilir bir rutine sokar
 • Başarı duygusunu hissettirir
 • Yaşam kalitesini yükseltir

Ebeveynler ve bakıcılar, serebral palsili çocukların temek günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmek içi fazlaca zaman harcıyorlar. Çocuk Ergoterapi tedavisinin sonuçlarını almaya başladıkça ebeveynlerin ve bakıcıların da görevleri azalıyor.

Ergoterapi, ebeveyn ve bakıcılar için de oldukça faydalıdır.

 • Kendilerine olan talebi azaltır,
 • Stresi azaltır,
 • Yaşam kalitesini yükseltir,
 • Çocuklarının gelişmesine ve bağımsızlığını kazanlarına yardımcı olur.

Farklı CP türleri vardır. Tüm CP türlerinin ortak belirtisi günlük yaşam aktivitelerinin bağımsız yapılamasıdır.

Serebral Palsi türlerine göre Ergoterapi yaklaşımları;

 

 • SPASTİK; üst veya alt ekstremitelerdeki kas gergindir ve sarsıntılı hareketler görünen CP türüdür. Giyinme, banyo yapma, tuvaleti kullanma, yemek yeme, içme, yazı yazma ve nesneler kavrama gibi zorluklar yaşanabilir.
 • ATHETOİD; bu çocuklar kas tonusunu düzenleyemedikleri için hareketlerin kontrol edilmesi zordur. Athetoid CP’li çocuklarda en yaygın zorluklar, nesneleri tutma,vücudu belirli pozisyonda tutabilme, yutkunma ve konuşmadır.
 • ATAKSİK; denge ve koordinasyon problemleri yaygındır. Bu çocuklar hassas hareketleri yapmakta zorlanırlar ve titreme vardır. Bu durum hassas parmak hareketleri gerektiren ince motor aktivitelerini ve alkışlama gibi tekrar eden hareketlerin yapılmasını zorlaştırır.

Anne-Babaların Ergoterapiden Beklentisi Ne Olmalı?

Ergoterapi, her CP’li çocuk içinden farklıdır. Ergoterapist çocuğun fiziksel, duysal ve sosyal yeteneklerini değerlendirerek çocuk için bireysel tedavi planı hazırlar.

Ergoterapist, ilk seansta çocuğunuza kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. İnce motor beceri testi, zihinsel ve algısal gelişimi, oral motor gelişimi, çocuğun dokunmaya ve harekete karşı nasıl tepki verdiğini değerlendirir. Günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken güçlü ve zayıf yanlarını öğrenmek için çocukla konuşmalar yapar. Tedavi süresinde kendisi için bir hedef belirlemesini teşvikler ve hedefleri gerçekleştirdikçe çocuğun azmini arttırır.

Çoğu serebral palsili çocuk altı-dokuz ayda bir yeniden değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sonucunda, tedavi planında ilerleme, gerileme olup olmadığını belirler ve gerekirse tedavi planında değişiklikler yapar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir