İnme Hastalarında Kognitif Rehabilitasyon

İnme Hastalarında Kognitif Rehabilitasyon

İnme yani diğer bir değimle felç; beyne kan akımını sağlayan damarlardan biri veya bir kaçının aniden tıkanmasına bağlı olarak, beyne giden kan akımının yavaşlaması ya da durması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Beyne kan gitmeyen süreye, hangi alanların daha fazla oksijensiz kaldığına göre farklı tablolar oluşabilir. İnme Hastalarında Kognitif Rehabilitasyon nedir? İşte ayrıntılar..

Felç dendiği zaman çoğunlukla kaslarda oluşan durum aklımıza gelir. Kanlanmanın olmadığı yere göre çeşitli kısımlar etkiilendiği için bireylerin sadece bacakları, sadece kolları, vücudunun sağ veya sol kısmı, tüm bedeni gibi farklı şekilde kaslarına emir gitmeyebilir. Sinir sinyali gitmediği için kasta herhangi bir problem olmasa bile kas kasılamaz ve dolayısıyla çalışamaz.

Fakat yukarıda anlattığımız gibi felç sadece kasların çalışamaması değildir.

Beynimizin tek görevi kaslarımızı hareket ettirmek değildir. Beynin belli bir bölümüne kan gitmediği zaman o alanın tamamı zarar görür. Ve oluşan yere göre düşünme, görme, işitme, karar verme, algılama, hafıza, bilinçli olma gibi bilişsel yeteneklerde etkilenir.

Bu nedenle felçli bireylere yapılan rehabilitasyon sadece fiziksel yönlü değil kognitif yönlüde olmalıdır.

Kognitif rehabilitasyon ise ergoterapistlerin uzman olduğu alanlardan biridir. Kişiyi bütün olarak ele alan ergoterapistler bireylerin aktivite performansı sırasında sadece kaslarını değil aynı zamanda bilişsel olarakta beynini kullandığını bilir. Fiziksel rehabilitasyon yaptığımız kişilerin planlama yeteneğinde sorun varsa aktiviteleri nasıl yapacağını bilemediği için fiziksel yeterliliği olduğu halde aktiviteyi gerçekleştiremeyebilir. Bu nedenle felçli bireylerde kognitif rehabilitasyonun önemi oldukça fazladır.

Kognitif rehabilitasyona giren bir bilişsel sorun hakkında bu durumu anlatalım.

Tek taraflı ihmal olarak isimlendirdiğimiz durumda; bireylerin görme sistemlerinde hiçbir problem yoktur fakat algı olarak baktıkları cisimlerin yarısını görmezler. Örneğin önünde bulunan tabağın yalnızca sağ tarafındaki yiyecekleri yer ve soldakileri bırakırlar çünkü sol tarafta ihmal söz konusudur ve birey sol kısmı görmez. Görme sistemi ile hiç bir alakası olmayan bu durum kognitif bir problemdir. Ve eğer bu durum düzeltilmezse bireyin günlük yaşam aktiviteleri oldukça etkilenecektir. Ev hanımı ise sildiği masanın bir kısmını silecek diğer kısmını silmeyecek, öğrenciyse defterin sadece belli kısmına yazı yazacaktır.

Felç sonrasında kognitif bozukluk yaygın olarak görülür ve bir kişinin kişisel bakım, beslenme ve duş gibi günlük aktiviteleri yapabilme yeteneğini etkiler. Ergoterapi, bireylerin maksimum düzeyde işlevsel bağımsızlığa ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Bu yardımların arasında kognitif rehabilitasyonun önemi büyüktür.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir