Ergoterapiyle Alzheimer Yönetimi

Ergoterapiyle Alzheimer Yönetimi

Alzheimer; beyin hücrelerinin tahrip olmasından kaynaklı, tipik olarak orta yaştaki kişilerde görünen bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı, demans (bunama) tablosunun yavaş ilerleyen fakat ilerlemesi kişiden kişiye değişen türüdür. Alzheimer hastalığı olan kişilerde bellek kaybı görünür; dil sorunları, karar vermede güçlük, kişilik değişiklikleri, günlük yaşamda bağımsız olamama durumları görünür. Ergoterapiyle Alzheimer Yönetimi nedir?

Ergoterapistlerin Alzheimer  hastalarındaki amaçları;

  • Alzheimerlı kişilere bağımsız olarak yaşamasında yardım etmek,
  • Kişiyi Alzheimerla güvende tutmak,
  • Düşme ve diğer yaralanmaları önlemek,
  • Kaybolmaya karşı koruma,
  • Aile eğitimi vermek.

Ergoterapistlerin birincil hedefi bireyleri mümkün olduğunca bağımsız tutmak ve günlük yaşam aktivitelerini bağımsız yapabilmelerini sağlamaktır.

Alzheimer hastaları çoğunlukla yeni bir şeyler öğrenmekte zorlanır. Bu nedenle kalan yeteneklerini belirlemek çok önemlidir. Kalan yetenekleri ile kendine bakım becerileri arttırılabilir.

Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için evin duvarlarına eski fotoğraflar ve aynalar yapıştırılması çok etkili olacaktır.

Ergoterapistler hastalara rutinler oluşturması gerekebilir. Bir aktiviteyi tekrar tekrar aynı şekilde yaparsak bu rutinimiz oturur. Örneğin birisi giyinirken önce bluz sonra pantolon, çorap ve ayakkabısını giyiyorsa, her zaman bu şekilde giyinir. Bu mantığı kullanarak bireylere hatırlatmalar eşliğinden rutinler oluşturulmalı.

Ergoterapistlerin, hastanın evine gidip evinde değerlendirmesi, evini ziyaret etmesi büyük önem taşır. Ev düzenlemeleri alzheimer hastası için çok gereklidir. Banyonun ve yatak odasının düzenlenmesi bireyin yaşam kalitesini arttırır ve bakım verenin yükünü hafifletir.

Ergoterapist ve hasta arasında duygusal bağlantının sağlanması için eski fotoğraflar üzerinde konuşulabilir. Hastanın annesi ve babasının fotoğrafına bakılıp onlar hakkında soru sorarak hasta ile konuşma ortamı oluşturulabilir. Alzheimerlı bireyler 40-50 yıl önceki hatıraları hatırlayabiliyorlar. Bu nedenle eski albümlerin karıştırılması hem hasta, hem bakıcı için rahatlatıcı bir durumdur.

Alzheimerlı kişilerin keyif aldıkları etkinlikleri belirlemek,kendini değerli hissedeceği görevler vermek açısından çok önemlidir. Günlük işer yapılırken hastaya güvenli ve yapabileceği görevlerin verilmesi kendini işe yarar hissettiği için gereklidir.

Ergoterapi tedavisi sadece alzheimerlı hasta için değildir. Ergoterapistler, bakıcının bağımsız olması içinde çalışır. Alzheimer hastalarının bakıcıları çoğunlukla bakım görevlerini zorlanarak yapar. Bakıcılara ve hastalara özel uygulanabilir teknikler öğretilerek bakım veren kişinin yükü azaltılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir