Down Sendromlu Kişilerde Ergoterapinin Rolü Nedir?

Down Sendromlu Kişilerde Ergoterapinin Rolü Nedir?

Down Sendromu vücudumuzdaki hücrelerin 46 kromozom yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Down Sendromlu çocukların, 46 kromozomlu olan çocuklar gibi, kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır. Diğer çocuklar gibi onlar da farklı kişiliğe sahip bir birey olarak büyüyeceklerdir. Down Sendromlu Kişilerde Ergoterapinin Rolü Nedir?

Ergoterapi bireylerin günlük yaşamda maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını sağlar. Bireylerin sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak bağımsızlıklarını arttır.

Ergoterapistler, Down sendromlu kişilere beslenme, ince ve kaba motor beceriler, öz bakım, okul performansı, oyun ve boş zaman aktivitelerinde bağımsız olmalarını sağlayacak becerilerin geliştirilmesinde yardımcı olur.

Amerikan Ergoterapi Derneği AOTA Gelişimsel Engelliler Bölümü Başkanı Asha Asher; Ergoterapistler Down sendromlu bireylerin, ömür boyu kullanacakları yeteneklerini geliştirir ve kullanmalarını sağlar.’

Teknolojinin gelişmesi ve dünyadaki yaşam süresinin uzamasıyla birlikte Down Sendromlu bireylerinde yaşam süreleri uzamıştır. Günümüzde Down sendromlu bireyler üniversite okuyor, sosyal etkinliklere katılıyor, iş piyasasının önemli bir parçası oluyor.

Ergoterapistler Down sendromlu bireylere ve ailelerine, yaşam boyu maksimum potansiyele ulaşmaları için yardımcı olur. Down sendromu teşhisi konur konmaz ergoterapiye başlanmalı ve yaşamı boyunca devam etmelidir.

Bebeklik döneminde Ergoterapistler, yanak, dil ve dudak kasları zayıf olduğu için çocuklarını besleme sorunu yaşayan annelere yardımcı olur.

Erken çocukluk döneminde düşük kas tonusu, eklem bağlarının zayıf olması, görsel ve işitsel uyaranlara olan tepkiler üzerinde odaklanır ve bağımsız olabilmesi için motor becerilerini ustalıkla kullanabilmelerini sağlar.

Ergoterapistler Down sendromlu okul çağındaki çocukların, kıyafetlerini kendileri giyebilmeleri gibi öz bakım becerilerinin geliştirilmesini sağlar. Makasla kesme, çok kademeli sınıf etkinliklerini uygulayabilme gibi okul etkinliklerinde katılımını kolaylaştırır. Kaba motor becerileri geliştirir.

Down sendromlu çocuğun iletişim becerileri, yazı yazması, klavye kullanımını güçlendirerek sınıf içinde bağımsızlığını arttırır. Çocuğun fiziksel durumu ve fiziksel yetenekleri ele alınarak okulda masa ve sandalyenin en uygun pozisyonda ayarlanmasını sağlar.

Ergoterapistler Down sendromlu yetişkinler için, uygun iş bulma ve bu işi güzel yapabilme, günlük yaşam aktivitelerinin tamamında bağımsızlığa ulaşma, sağlık ve öz bakım için uygun becerilerin geliştirilmesi için çalışır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir