Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi

DEHB-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, erken çocukluk döneminde görülen, dürtüsel veya hiperaktif olan davranış kümesi tarafından tanımlanan bir durumdur. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ergoterapi yazımızın devamında ayrıntılı ve önemli bilgiler yer almaktadır.

DEHB-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, çocukların uyarana verdikleri yanıtları engellemesini veya hafifletmesini zorlaştırabilir ve buna bağlı olarak ta konuşmayı, hareketliliği ve dikkatliliği etkileyen spontan ve filtrelenmemiş davranışlar oluşabilir.

Tedavi edilmezse, çocuğun öğrenmesi, gelişimi ve sosyal ilişkilerinde gecikmelere neden olabilir. DEHB semptomları üç gruptan biri olarak sınıflandırılır; Dikkatsiz, hiperaktif veya dürtüsel.

  1. Dikkatsizlik: DEHB’ye sahip bir çocuğun odaklanmama ve  dikkat etme zorlukları yaşadığı türüdür. Çoğu kez ‘eğitilirler’ ve dikkatleri düzelir.
  2. Hiperaktivite: DEHB’nin en sık görülen semptomudur ve bu koşulu taşıyan çocuklar genellikle ‘hareket halindedir’.
  3. Dürtüsellik: DEHB’nin en sosyal açıdan zorlayıcı semptomlarından biridir, çünkü fiziksel ve sözlü tepkilerini hafifletemez.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukların okul, sosyal ve ev aktiviteleri ile mücadele etmesine neden olabilecek bir durumdur.

 

Ergoterapist, DEHB olan çocuklar gibi belirli becerileri geliştirmeye yardımcı olur bunlar:

  • Organizasyon
  • Fiziksel koordinasyon
  • Günlük görevleri yerine getirme – duş alma, sırt çantalarını düzenleme veya yataklarını yapma
  • “Enerji” seviyelerini, hiperaktiviteyi kontrol altında tutabilme.

DEHB’li çocuklar bazen görüntüleri, sesleri, kokuları ve diğer şeyleri işlemekten zorlanabilir. Ancak bunun gerçek bir bozukluk olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır. Amerikan Pediatri Akademisi, bu çocuklarda duyusal işleme sorunlarının var olduğuna inanmaktadır, ancak onu ayrı bir hastalık olarak görmemektedir.

Ergoterapi DEHB

 

Ergoterapistler, çocuklarla öz düzenleme ve yürütme işlevleri geliştirmelerine yardımcı olmak için çalışırlar. Bu zorlu alanları ele alan çocuklara stratejiler öğreterek, onlara iki önemli alanda daha bağımsız olma ve kendi kendine yetebilmelerini sağlar:

  • Öz-Düzenleme: Bu beceri, bir bireyin uyanıklık düzeyini belirleme ve ayarlama yeteneğini ifade eder. Yorulduğumuzda ve uzun bir toplantıda dikkatimizi toplamaya çalışırken, ayaklarımıza sallarız, kahve içeriz veya bir kalemin arkasını çiğneriz ve bu şekilde uyanıklığımızı artırmak için bilinç alt  olarak kararlar veririz. DEHB‘li çocukların bu becerileri tek başlarına geliştirmeleri  ve odaklanmaya yardımcı olacak stratejiler geliştirmeyi bağımsız yapamazlar ve bu konuda ergoterapiye ihtiyaç duyarlar.
  • Yönetici İşlevsellik: DEHB olan çocuklar genellikle organizasyon, görev başlatma ve geçiş, problem çözme ve zaman yönetimi gibi yürütme işlevleri konusunda zorluklar yaşarlar. Ergoterapistler, bu zorlukların günlük yaşantılarını nasıl etkilediğini belirlemek için çocuklar ve aileleri ile birlikte çalışırlar. Bu alanlar daha sonra iki şekilde ele alınır; Bir çocuğa bu beceri inşa etmelerinde yardımcı olur ve çocuğun güçlü yönlerini vurgulayan rutinler oluşturmak için ailenle birlikte çalışır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir