Demansta Ergoterapi

Demansta Ergoterapi Müdahaleleri nasıl olur? Bunaması olan bireylerde Ergoterapist ne yapar?

Halk dilinde  bunama ve unutkanlık olarak bilinen demans bir hastalık değil tablodur. Bazı hastalıkların sonucunda meydana gelen bir tablodur. Örneğin alzheimer bir hastalıktır, birey alzheimer hastası olduğu için demans tablosu görülür. Demansta Ergoterapi nedir?

Bu durumu farklı bir örnek ile açıklayalım. Burun akıntısı bir hastalık değildir, başka hastalıklardan kaynaklı oluşan bir durumdur. Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklar olduğu halde ikisinde de burun akıntısı meydana gelebilir. Demans tablosuda bu örnekteki burun akıntısı gibidir.

Demans, bilişin zayıflamasıdır. Demans vakalarının çoğu alzheimer hastalığına bağlı görülür. Demans bulgusu genelde; kısa süreli hafızanın zayıflaması, problem çözme yeteneğinin azalması, algılama becerilerinin azalması ve kişilik değişiklileri gibi durumlar görülür fakat bunlarla sınırlı değildir.

Ergoterapistler demansı olan bireylerde çevresel değerlendirme ve düzenlemeler ile bireylerin uzun süre evlerinde güvenle yaşayabilmelerine yardımcı olur. Düşmeyi önlemek için evi düzenler ve bireyin bakıcısına gerekli eğitimler verir.

Demansın Erken Evrelerinde Ergoterapi Müdahaleleri

Demansın herhangi bir aşamasında unutulmaması gereken gerçek şudur; ‘Ergoterapistler bireyin demansını düzeltmez, bireyin bağımsız yaşaması için uygun stratejiler geliştirir.’

Erken dönem demansta; bireyler ile konuşmalardan verim alınacaktır. Bu nedenle erken dönemde bulunan bireyle COPM modelini uygulayarak kişi için en anlamlı aktiviteler belirlenebilir.

Demansın ilk evrelerindeki bireyler genellikle gündelik hayatta bağımsızlardır. Randevuları, anahtarı koydukları yerleri veya ilaç alıp almadıkları gibi basit şeyleri unuttuklarını fark ederler.

Bu aşamada takvimler, dergiler, ilaç hatırlatıcıları ve günlük rutin programları oluşturularak bellek yardımlarında bulunulur.

Eğer bireyin durumu ağırlaşmaya başlarsa görevler ve hatırlatıcılar daha basit düzeye indirilmelidir.

Demansın Orta Evrelerinde Ergoterapi Müdahaleleri

Orta evrede demansta bireyin hafızasında ve üst düzey bilişinde daha da azalma olmuştur.

Bu aşamada, tualete gitmek gibi öz bakım becerilerinde yardıma ihtiyaç duymaya başlarlar.

Bu aşamada, bireyin bakıcıları, herşeyi yapmaya başlayabilir. Fakat ipuçları ve soru sorma ile bireylerin fiziksel aktiviteye katılımı sağlanmalı ve teşvik edilmelidir.

Bu evrede bireyi aktivitelere ne kadar katarsanız, okadar iyi olacaktır. Bu nedenle bakıcılara gerekli eğitimler verilmelidir.

Demansın İleri Evresinde Ergoterapi Yaklaşımları

İleri evrede, bireyler hastalık sürecinin son evresindedir.

Muhtemelen bireyin yer-zaman oryantasyonu olmaz ve beslenme dahil olmak üzere tüm özbakım aktivitelerinde bağımlı hale gelir.  Motor kontrolünde ciddi kayıplar olacağı için bireyler tekerlekli sandalye kullanabilir.

Bakıcılar, bu aşamada stres, depresyon ve tükenmişlik yaşayabilirler. Bu aşamada bakıcıları mutlaka destek almaya teşvik etmek gereklidir.

Demansın Tüm Evrelerinde Bakıcı Eğitimi

Hasta bireylerle çalışmanın yanı sıra, Ergoterapistler aile üyeleri ve bakıcılarla da çalışır.

Aile üyelerine kendi streslerini nasıl azaltacağını öğretmek önemlidir.

Yalnızca hastayla değil ailesiylede çalışıldığı zaman, ekip olarak işbirliği içinde olmak büyük fark doğurur. Aileye gerekli eğitimi vermek, hastalığın evrelerini, ilerde görülecek sorunları anlatmak aile üyelerini daha bilinçlendirecek ve gelecekteki sorunlara hazırlayacaktır.

Görev ve aktivitelerin geliştirilmesi, ilişkilerin geliştirilmesi, sosyal katılımın arttırılması ve hastanın yaşamdan zevk alması için yollar bulunması, başarılı bir ergoterapi müdahalesinin anahtarıdır. (Schaber & Lieberman, 2010)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir