Pediatrik Rehabilitasyonda Ergoterapi

Pediatrik Rehabilitasyonda Ergoterapi; bir çocuğu okuldayken, oyun oynarken, boş zaman geçirirken, beslenirken ve kendine bakım aktivitelerini yaparken değerlendirir. Ergoterapist, tüm bu aktiviteleri yaparken çocuğun katılımını, başarısını ve bağımsızlığını maksimum seviyeye çıkarmak için uzman yaklaşımlar ve teknikler uygular.

Pediatrik rehabilitasyonda Ergoterapistler, bebek, çocuk ve gençlerle 18 yaşına kadar çalışırlar. Çocuk gelişimi ve pediatrik rehabilitasyon konularında uzman anlayışla, hangi aktiviteleri yerine getirirken zorlandığını analiz eder, sonrasında çocuk için en uygun tedavi planını uygular.

Ergoterapistlerin Çocuklarda Sıklıkla İlgilendiği Sorunlar

Pediatrik Rehabilitasyonda Ergoterapinin ilgilendiği sorunlar nelerdir? Çocukta meydana gelmiş  bir sorun, başarısız olduğu bir becerinin sonucunda oluşmuştur. Bu cümleyi örnekle açıklayalım;yazısı kötü olduğu için okula gitmek istemeyen bir çocuğumuz var. Sorun okula gitmek istememesi. Fakat altında yatan neden yazısının kötü olması. Peki yazısı neden kötü? Yazısının kötü olmasının sebebi çocuğun el-göz koordinasyonun da sorun olması olabilir veya kas tonusunda zayıflık olması olabilir. Her çocuğun farklı olduğunu kabul eden Ergoterapistler, altta yatan güçlükleri tespit ederek çocuğun okuldaki özgüvenini yeniden inşa etmesine yardımcı olur.

Sorunlara neden olabilecek başlıca beceriler şunlardır;

  • Kaba motor becerileri;  Kaba motor becerileri zayıf olan çocuk beceriksiz olarak görünebilir. Yürürken çok fazla yere düşer, tırmanma, bisiklet sürme gibi aktivitelerden kaçınır.
  • İnce motor becerileri; İnce motor beceriler, günlük yaşamımızdaki tüm aktivitelerde gereken karmaşık ve kontrollü küçük el hareketlerini gerçekleştirmemizi sağlar. İnce motor beceriler konusunda sorun yaşayan çocuklar tipik olarak el yazısı ile mücadele ederler. Düğme ilikleme, fermuar çekme, bağcık bağlama ve çatal kaşık kullanma aktiviteleri onlar için oldukça karmaşıktır.
  • Görsel algısal beceriler; Gördüğümüz bir cismi, beynimizde algılamamız ve fiziksel tepki üretebilme kabiliyetimizi ifade eder. Karmaşık bir alandaki cismi seçebilme, harfi ve harfini ayırt edebilme, derinlik algısının algılanması gibi becerilerdir. Görsel algısal zorlukları olan çocuklar genellikle bisiklet sürme, kıyafetleri düzenleme, dağınık bir kitap rafında istediği kitabı bulma gibi aktivitelerde zorlanır.
  • Özbakım becerilerini; Korunma, giyinme,beslenme, tuvalet aktiviteleri bağımsız yaşam için gerekli rutin faaliyetlerdir. Etkili öz bakım becerilerinin gelişmesi; görsel algılama, beden farkındalığı, sıralama ve planlama, el-göz koordinasyonu, duyusal bütünleme, kaba ve ince motor beceriler ve denge becerilerini gerektirir. Her çocuk farklı gelişim tablosu gösterir. Fakat çocuklar okula başlama dönemlerinde, temel öz bakım becerilerini tamamlayabilirler.
  • Organizasyon becerileri; Vücudumuzu ve çevreyi başarılı bir şekilde organize etme başarısıdır. Gelişmiş motor aktivitelerin planlanması ve sıralanması becerilerini gerektirir. Örneğin çocuğunuz ders çalışmak için önce masaya otur, ardından kalemlerini çıkartır ve ders çalışmaya başlar. Organizasyon becerileri zayıf olan çocuklar sürekli eşyalarını kaybeder ve dağınık görünebilir.
  • Yazı yazma zorlukları; Yazı yazmak birçok becerinin gelişmesi ile gerçekleşir.  Bu becerilerden birinin zayıf olması bile yazı yazma aktivitesinde sorunlara yol açabilir. Etkili el yazısının geliştirilmesi, ince ve kaba motor becerileri, el göz koordinasyon, görsel algılama becerileri, hafıza ve koordinasyonu gerektirir. Çocuğun yazı yazmasındaki zorluk, okul başarısında azalma, okulda konuları takip edememe gibi sorunlara yol açar.
  • Konsantrasyon güçlüğü; Konsantrasyon, çocukların zamanla kazandığı bir beceridir.Etkili konsantrasyon, motivasyon, verilen komutların yapılması, beden farkındalığı becerilerini gerektirir. Konsantrasyon güçlüğü olan çocuklarda, yüksek sesle konuşma, uygunsuz ses çıkarma, sık sık tuvalete gitme isteği, okul başarısındaki zayıflık görünebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir