Nörolojik Rehabilitasyonda Ergoterapi

Nörolojik Rehabilitasyonda Ergoterapi

Ergoterapide nörolojik rehebilitasyon nedir? Ergoterapide nörolojik rehebilitasyonun amaçları nelerdir?

Beyin, omurilik ve periferik sinirlerin; anatomik veya fizyolojik hastalıklarının tedavisinin bir ayağı nörolojik rehabilitasyondur. İnme(felç), MS, ALS, Guillain Barre Sendromu, kas distrofisi, parkinson, trafik kazaları nörolojik rehabilitasyon ünitesine gelen hastalıklardandır. Nörolojik Rehabilitasyonda Ergoterapi.

 

Nörolojik rehabilitasyon nedir?

Diğer tedaviler ve rehabilitasyonlarda olduğu gibi, nörolojik rehabilitasyonda birçok meslek mensubunun multidisipliner çalıştığı bir alandır. Nörolojik rehabilitasyonda ergoterapist tedavinin bir ayağını oluşturur.

Nörolojik rehabilitasyonda ergoterapistin temel amacı, bireylerin günlük yaşamda olabildiği kadar bağımsız olmasını desteklemektir. Bireylerin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olması için kimi zaman aktiviteleri düzenlerken kimi zaman aktivitelerin yapılması için uygun ekipmanları sağlar.

Nörolojik rehabilitasyonda ergoterapistin en önemli amaçlarından birisi ise kognitif tedavidir. Bazen, günlük yaşam aktivitelerinin bağımsız yapılamamasında ki en büyük etken planlama, hafıza, odaklanma, dikkat gibi bilişsel işlevlerde sorunların yaşanması olabilir. Bu kişilerde öncelikli hedef bilişsel işlevlerin arttırılmasıdır. Nörolojik rehabilitasyon ekibinde kişilerin kognitif işlevleriyle ilgilenen tek sağlık mensubu ergoterapistlerdir.

 

Nörolojik hastalıklar; kimi zaman beyinden, kimi zaman omurilikten, kimi zaman kasların içerisine girerek kaslarımızı uyaran sinirlerden kaynaklıdır. Sinirlerimizin temel olarak duyu ve motor olmak üzere iki görevi vardır. Beyinden gelen uyarılar motor sinirler tarafından kaslara iletilir ve gerekli hareketi yapmamız için bizi yönlendirir. Birde dokunduğumuz yüzey hakkında bize bilgi veren sıcak, soğuk, sert, yumuşak gibi uyarıların bilgisini beynimize götüren duyu sinirleri vardır. Nörolojik rehabilitasyonda kişilerin duyu nöronlarıyla ergoterapistler ilgilenir ve duyu tedavisini yaparlar.

Müdahaleler hastalık bazlı değil kişi bazlıdır. Kişilerin tanısı aynı olsa bile etkilenim düzeyleri farklı olur. Trafik kazası geçirmiş iki kişiden ikisinde de C5 seviyesinde kesi oluşmuş olsa bile kişilerin etkilenme seviyeleri farklı olacaktır. Başka bir örnek olarak inme hastalığı olan kişilerin fiziksel ve kognitif seviyeleri de birbirinden çok faklıdır. Bununla birlikte kişilerin tedaviden beklentileri, günlük yaşamda yaşadıkları sıkıntılar ve isteklerine göre de müdahale planı değişebilir. Bu nedenle tedavi hedefleri her zaman kişi odaklıdır.

Ergoterapi müdahalesi kapsamında ergoterapistlerin temel hedefi kişilerin günlük yaşamda bağımsız olarak aktivitelerini yerine getirebilmesidir. Ergoterapistlerin birçok çalışma alanı vardır. Bu alanlarda hastalıklar, tedaviler değişse bile hedef her zaman kişileri maksimum bağımsızlığa ulaştırmaktır. Nörolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, kognitif rehabilitasyon, onkolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon ekipleri içerisinde ergoterapist hedefi aynı olan farklı tedavi planları uygular.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir