Otizm ve Ergoterapi

Otizm ve Ergoterapi

Otizm karmaşık bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizimli çocuklar genellikler sosyal etkileşim ve iletişim bozuklukları yaşar.  Bununla birlikte etkinlik, oyun gibi ilgi alanlarında kısıtlı etkileşim gösterirler. Otizmli çocuğu büyütmek ebeveynler için zorlayıcıdır ancak bu süreç ergoterapi ile kolaylaştırılır. Otizm ve Ergoterapi işte tüm detaylar yazımızın devamında.

Ergoterapi otizmli çocukların okulda evde daha iyi performans göstermelerine yardımcı olur.

Duyu Sorunlarını Anlamak

Otizmli çocuklarda davranışsal ve sosyal zorlukların varlığı açıkça görülmektedir, fakat duyusal sorunların varlığı biraz daha zor anlaşılan bir durumdur.  Otizmli çocukların %80’inde duyusal işleme bozukluğu tahmin edilmektedir. Bu, yabancı duyu uyarımını filtreleyemediği ya da tipik olarak gelişmekte olan çocukların yaptığı gibi duyusal uyarımı işleyemediği anlamına gelir.

Otizimli çocuklarda duyusal işleme sorunu olduğunu, seslere aşırı tepki vermesinden, kendisine dokunulmasını istememesinden, bazı kıyafetleri giyinmek istememesinden anlayabiliriz. Ergoterapistler duyusal işlemenin ne olduğunu ailelere öğretir. Bir çocuğu sakinleştirmek için ağır yelek giydirince sakinleşeceğini söyleyerek bunun gibi pratik tavsiyeler önerir.

Duyu sorunlarının tedavisi için Duyu Bütünleme Terapisi yapılır. Duyu Bütünleme Terapisinde denge sorunları, vücudun uzaydaki pozisyonunu algılamadaki sorunlar, dokunmaya aşırı duyarlılık gibi sorunlarda tedaviler yapılır.

Ergoterapi Tedavi Planı Oluşturulması

Ergoterapi müdahale planı hazırlanırken, ergoterapistler çocuğun ailesinden ve öğretmeninden yardım alarak, kendi gözlemleriyle çocuğu değerlendirir. Çocuğun iletişimi, yemek yemesi, öz bakım becerilerinin kontrolünü ve günlük yaşam becerileri hakkında ebeveynlerinden bilgi alır.

Ergoterapistler amaçları belirlerken; aileler ve öğretmenleriyle ekip halinde çalışarak acil ve önemli konuları ele alır.  Bu takımın en önemli üyesi olan fakat çoğunlukla göz ardı edilen üyesi kardeşlerdir. Case-Smith; otizmli çocuğun tedavisinde kardeşlerin oldukça etkili olduğuna dair kanıtları olduğunu ifade ediyor. Kardeşler, bir etkinliğin başlatılmasında ve doğrudan etkinliğin içerisinde bulunarak rol alabilirler.

Bununla birlikte otizmli çocuğun kardeşinin durumunu ele almak gerekiyor. Kardeşi otizmli olmasının üzerinde oluşturacağı etki ihmal edilmemelidir. Kardeşinin otizmli olması, birlikte oyun oynamayacakları anlamına gelmez. Ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi gereklidir. Otizmli çocukla nasıl oynaması gerektiği kardeşine açıklanmalıdır fakat asla birlikte oynamayın denmemelidir.

Otizmli çocuğu olan ebeveynler, hayatlarını o çocukları etrafında dönecekleri bir noktaya getirirler ve çocukları için yeterli olamadıklarına dair kaygıya kapılırlar. Bu durum için ergoterapistler  ailelere gerekli olan bilgileri verirler. Kendilerine ve diğer çocuklarına zaman ayırarak , otizmli çocuklarına nasıl daha yararlı olabileceklerini anlatırlar.

Yurtdışında okullarda ergoterapist çalışıyor. Bu sayede aileler ergoterapiste kolay ulaşabiliyor ve ergoterapist ve öğretmen arasındaki ekip daha kuvvetleniyor. Ülkemizde okullarda ergoterapist çalışmadığı için, otizmli ailelerin ergoterapiste ulaşması zorlaşıyor. Ergoterapistin gerekli olduğu her sahaya, ergoterapistin ulaşması dileğiyle…

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir