Duyusal İşlem Bozukluğu ve Ergoterapi

Duyusal İşlem Bozukluğu ve Ergoterapi

Beynimizin görme, duyma, koklama, tatma ve dokunma gibi duyu bilgisini nasıl işlediği duygusal tepkilerine yansır. Duyusal İşlem Bozukluğu ve Ergoterapi nedir yazımızın devamından ayrıntılı olarak öğrenin.

Duyu İşleme Bozukluğu Nedir?

Duyusal İşleme, tüm beyinlerimizde gerçekleşen normal bir süreçtir. Beynimizden duyularımızdan bilgi işlemektedir. 5 duyunun görme, duyma, koklama, tatma ve dokunma, ancak dokunma duyusuna bağlı olan 2 alt duyumuz daha vardır. Bunlar;

 • Propriosepsiyon (beden bilinci); Eklemlerimizde ve kaslarımızda, uzayda uzuvlarımızın nerede olduğunu beynimize anlatan reseptörler vardır. Bu duyu sayesinde oturduğumuzu, ayakta durduğumuzu, kolumuzun pozisyonunu algılarız.
 • Vestibüler (hareket); İç kulakta bulunan Vestibüler reseptörler beyne vücut hareketi hakkında bilgi verir.

Çevremizden gelen duyu girdilerini normal davranış tepkimeleri oluşturmak için işleriz. Duyuların doğru işlenmediği veya entegre olamadığı zamanlarda, gündelik faaliyetlerimizi yerine getirme yeteneğimiz azalır.

Çocuğumun Duyusal İşleme Bozukluğu olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Çocuğunuz çevreden gelen duyu bilgisini işlemekte güçlük çekiyorsa, davranışları birçok açıdan etkilenebilir.  İşte Duyu Dağılımı Bozukluğunun çocuğunuzda kendini gösterebileceği yolların bazı açıklaması:

 • Dokunma zorlukları (dokunma)
  Kirli yerlere dokunmak istememesi, saçının taranmasını ve yıkanmasını istememesi, çorap giymek istememesi, bazı kıyafetleri giymek istememesi, dokusu farklı yiyecekleri yememesi,
 • Propriyoseptif zorluklar (Uzaydaki yerleri)
  Ağır giysilerden hoşlanan, ağır eşya veya çanta taşımayı seven çocuklarda bu durum kendini gösterebilir.
 • Vestibuler zorluklar (hareket)
  Sallanmak istememesi, yüksekten korkması veya tam tersi aşırı sallanmak istemesi gibi durumlar olabilir
 • İşitsel zorluklar (işitme)
  Oyun alanlarındaki yüksek sese karşı aşırı hassas olması, ismiyle kendisini çağırdığınız zaman tepki vermemesi

Bir ergoterapist duyusal bilginin nasıl işlendiğini ve yanıt verildiğini belirlemeye yardımcıolur. Zorluk alanları oluşturulduktan sonra, bunlarla mücadele için stratejiler ve teknikler uygular. Ergoterapinin amacı, aktif, anlamlı ve eğlenceli bir şekilde sansasyona uygun tepkiler vermektir.

Ergoterapi seanslarında terapist, çocuğa sürekli meydan okunur, ancak daima başarılı olan eğlenceli aktivitelerle çocuğu yönlendirir.

Bu durumla başa çıkmak için, ergoterapist tarafından haftada bir veya iki seans duyu bütünleme terapisi yetersiz gelecektir. Bunun için ailelerin evdede gerekli çalışmaları yapmaları gerekir. Ergoterapistler aileleri bu konuda eğiterek evde yapmaları gereken aktivite ve çalışmaları anlatır.

Fırçalama Nedir?
Özeellikler dokunma duyusu ile mücade eden, belli kıyafetleri giyinmek istemeyen, çorap ve ayakkabı giymek istemeyen çocuklar için kullanılır. Ergoterapisr derin başınç sağlamak için yumuşak kıllı fırçalarla uygun fırçalama tekniğini uygular.

 

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir