Duyu Bütünleme Terapisi Nedir?

Duyu Bütünleme Terapisi Nedir? ‘Duyusal Bütünleme; Kişinin kendi vücudunu ve çevresinden gelen duyumları organize eden ve vücudu çevreyle uyumlu kullanmaya mümkün kılan nörolojik bir tepkimedir.’ (Ayres,1988)

Duyu Bütünleme Terapisi

Duyu Bütünlüğü, çevremizle olan etkileşimimizde vücudumuzu etkili bir biçimde kullanabilmemizi sağlamak için vücudumuz ve çevremizden gelen duyuları organize eden nörolojik bir işlemdir.

Duyu bütünleme terapisi, Ergoterapistler tarafından uygulanır. Ergoterapistler, duyu bütünlüğünü sağlayamayan kişilere uygun duyular vererek, duyusal bütünlemenin doğru yapılmasını öğretirler. Tüm duyular merkezi sinir sisteminin yani beyin ve yapılarının bir parçasıdır. Eğer bireyin merkezi sinir sistemi, iletiyi (duyuyu) “alırken” yada “işlemlerken” düzgün çalışmazsa çıkan sonuç düzgün olmayabilir. Bildiğimiz 5 duyu; görme, işitme, koklama, tatma, dokunma duyularıdır. Dokunma duyusunun altında vestibuler ve proprioseptif gibi duyular vardır. Otizimli bir çocuğun çorap giymek istememesi, yere basamaması dokunma duyusunun altındaki komponentlerde meydana gelen sorundan kaynaklanır. Duyu bütünleme terapisinde ise bu duyuya yönelik tedavi yapılır.

Duyusal entegrasyon teorisi Jean Ayres (Ergoterapist) tarafından 1970’li yıllarda geliştirilmiştir. Bu teorinin amacı, insan vücudunun bazı bölgelerini uyararak, duyuların birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmalarını sağlamaktır. Jean Ayres bu teoriyi; davranış, nöral fonksiyonlar ve duyusal süreç mekanizmaları arasındaki ilişkiyi daha iyi açıklamak için geliştirmiştir.

Duyusal entegrasyon, çevreden ve vücuttan alınan duyusal bilgilerin analizini, sentezini ve organizasyonunu kapsayan nörolojik bir süreçtir. Duyusal entegrasyon merkezi sinir sisteminde gerçekleşir.

Duyusal entegrasyon yolu ile; beden algısı, uygun uyaranların seçimi, vücudun çevreye uygun hareket etme becerileri gelişir. Duyusal reseptörler vücuttan bütün bilgiyi alır. Merkezi sinir sistemi içindeki duyusal nöronlar üzerinden beyine bilgi akışı olur.

Beyin ilgili duyusal mesajları çok hızlı bir nörolojik işlemle analiz eder, düzenler, bağlantıları sağlar ve onları bütünleştirir. Daha sonra, motor nöronlar beynimize mesaj gönderir. Vücudumuz bu mesaja duyusal motor bir cevap verir.

Duyusal entegrasyon mekanizması yaşam boyu devam eder. Duyusal entegrasyonun gelişimsel işlemi değişmez ve gelişimi süreklidir.

Birçok şekilde entegre çalışan ve işlemleme yapan duyular şu şekilde sonuçlar oluştururlar:

  • Konsantre olma yeteneğini sağlarlar (odaklanma-dikkat)
  • Yeteneklerin düzenlenmesini sağlarlar
  • Kendi kişiliğini yansıtmasına yardımcı olur ve kendine saygı duymasını sağlar (öz saygı)
  • Kendini kontrol etmeyi öğrenir ve bunu başarır
  • Kendine güveni (özgüven) sağlar ve geliştirir
  • Akademik öğrenme yeteneğini oluşturur ve geliştirir, her öğrenme durumuna açık hale getirir
  • Soyut düşünce ve akıl yürütme kapasitesinin oluşmasını ve gelişmesini sağlar
  • Vücudun ve beynin uzmanlaşarak ortak hareket etmesini sağlar

Duyu bütünleme terapisi nedir yazımız hakkında öğrendikleriniz doğrultusunda merak ettikleriniz varsa yorum kısmında görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir