Ailelere Duyu Bütünleme Terapisi Önerileri

Ailelere Duyu Bütünleme Terapisi Önerileri Nelerdir?

Duyu Bütünleme Terapisi, Ergoterapistler tarafından uygulanan bir terapidir. Seans olarak uygulanan terapiden oldukça güzel sonuçlar alınıyor. Fakat duyu bütünleme terapisine gelen bireylerin aynı sorunları dışarıda da devam ediyor. Özellikle duyu bütünleme terapisi alan çocukların ebeveynleri ev ortamında zorluklar çekebiliyor. Ebeveynlerin ev ortamında uygulayabilecekleri basit duyusal aktiviteleri sizlerle paylaşacağız.
Öncelikle Duyu Bütünleme Terapisinden kimlerin yaralanabileceğini belirtelim. Ailelere Duyu Bütünleme Terapisi Önerileri.

 • Otizm/Yaygın Gelişimsel Bozukluk
 • Dikkat Bozuklukları
 • Davranışsal Problemler
 • Sosyal Problemler
 • Psikolojik Problemler
 • İşitme Problemleri
 • Konuşma Problemleri ve Konuşma Gecikmesi
 • Hipo-hipertonus
 • Motor Koordinasyon Problemleri
 • Okulda Öğrenme Güçlükleri
 • Ergenlik ve Erişkinlik (adolesan) Problemleri

Bu yazımızda paylaşacağımız aktivite ve etkinlikler duyusal modülasyon zorlukları olan çocuklara yöneliktir. Bu çocuklar;

 • Duyusal arayışı olan çocuklar,
 • Duyulara fazla hassasiyet gösteren çocuklar, duyusal uyaranlara aşırı tepki veren, duyusal savunması olan çocuklardır.

Bizim burada paylaşacağımız etkinlik ve aktiviteler terapiye ek olarak uygulanabilir. Yalnızca bu aktivitelerle çocuğunuzun duyusal hassasiyeti giderilmez ve tedavi edilmez. Evde yapacağınız bu aktiviteler çocuğunuzu rahatlatacak ve duyu bütünleme terapisine destek olacaktır. Mutlaka bir Ergoterapiste gidip değerlendirme yaptırmanızı öneriyoruz.  Ailelere Duyu Bütünleme Terapisi Önerileri.

GÜVENLİ DUYU KÖŞESİ OLUŞTURMA

 


Evinizin bir köşesinde oluşturacağınız güvenli duyu köşesi; duyu arayan çocuğunuz veya duyusal savunması olan çocuğunuz için rahatlatıcı olacaktır.
Odanızın bir köşesine yumuşak mobilyalar, içine gömülüp oturacağı yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz büyük bir puf koltuk  çocuğunuzun ihtiyacı olan duyuyu verecektir. Çocuğunuz, oturduğunda vücudunun bir çok yerine puf koltuktan derin basınç hissi alacaktır. Derin basınç çocuğunuzu sakinleştirecek ve gerekli duyu ihtiyacını ona verecektir.

Bu köşeye büyük bir duyu kutusu koyabilirsiniz. Kutunun içine farklı büyüklük ve yumuşaklıkta cisimler koyun. Ahşap, kadife, pürüzlü ve pürüzsüz cisimler, esneme özelliği olan cisimler koyun. Çocuğunuz bu nesnelere dokunarak duyusal arayışını karşılar ve çocuğunuz için yatıştırıcı olabilir.

PROPRİOSEPTİF FAALİYETLER

 

Proprioseptif duyu; kaslardan, kemiklerden ve eklemlerden vücudumuzun konumu hakkındaki bilgiyi beyne taşıyan duyulardır. Gözlerimiz kapalı olduğunda ayakta olduğumuzu veya oturduğumuzu anlamamıza sağlayan duyulardır. Ayak tabanından fazlaca proprioseptif duyu alırız.
Bu aktivitelerin özelliği pasif derin basınçlardır. Duyu ihtiyacı olan çocuklarda özellikle kendini yere atan, kafasına vuran, kendini duvara çarpan çocuklar için faydalı etkinliklerdir. Fakat bu aktiviteleri yaparken çocuğunuzun kafasını ve yüzünü hep açıkta bırakmanız ve yüzüne cisim koymamanız çok önemlidir.
Çocuğunuzla oyun oynarken onu iki yastık arasına yatırıp ‘Kocaman bir tost oldun!’ diyebilirsiniz. Çocuğunuz sizinle hem oyun oynamış hemde yastıklardan gerekli duyuyu almış olacaktır.
Çocuğunuzu bir battaniyeye sarıp ‘ Sosis olma’ oyunu oynayabilirsiniz.
Propriosepftif duyular eklemlerden de alındığı için aktif olarak yapılan aktivitelerde faydalı olacaktır.
Örneğin trombolinde zıplama, bir büyük süpürge ile bahçeyi süpürme, toprak kazma aktif proprioseptif aktivitelerdir.

VESTİBÜLER FAALİYETLER

İç kulaktaki kristallerden gelen denge bilgisi vestibüler duyudur. Vücudumuzun nasıl hareket ettiği, ne kadar hızlı hareket ettiği bilgisini verir. Çoğu hareketimizde vestibüler sistemden beynimize bilgi gitmektedir.
Duyuya ihtiyacı fazla olan çocuklarınıza gerekli duyuyu vermek için bu aktiviteleri kullanabilirsiniz. Trombolin, salıncak, dönme dolap, yürüyen merdiven, asansör gibi alanlarda vestibüler duyularımız aktiftir.

Çocuğunuzla parka gittiğiniz zaman vestibüler duyularını harekete geçirmiş olacaksınız.
Oturmak; yere daha yakın olduğu için ayakta durmaya göre daha güvenlidir.Bazı çocuklar ayağa kalkmak istemez ve sürekli yere yakın dururlar. Bu çocuklar ile trombolin üzerine oturup yavaş salınımlar yapmak, yere çok yakın olan bir salıncakta çok yavaş sallanmak güvenli olabilecek aktivitelerdir.
Eğer çocuğunuz bu aktiviteleri yapmaktan korkuyor ve çekiniyorsa onu sakın zorlamayın!

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir