İş ve Uğraşı Terapisi

İş ve Uğraşı Terapisi

İş ve Uğraşı Terapisi ülkemize yeni girmiş mesleklerdendir. İş ve uğraşı terapisini; iş ve uğraşı terapistleri veya diğer isimleriyle ergoterapistler yapar. İş ve Uğraşı Terapisi nedir ayrıntıları yazımızın devamında.

Bu meslek üniversitelerde Ergoterapi bölümü olarak okutulmaktadır. İngilizcesi ‘occupational therapy’ olduğu için çevirisi iş ve uğraşı terapisi olarak yapılmıştır. Ergoterapi ise Yunancadan türetilmiştir.

İngilizce ‘occupation’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘iş ve uğraşı’ olsa da kelime anlamı olarak bu ifade edilmez. Ülkemizde iş dediğimiz zaman aklımıza meslek, uğraşı dediğimiz zaman ise hobi gelir. Fakat occupation kelimesi günlük hayatta yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar. Yemek yemek, giyinmek, işe gitmek, mesleğini yerine getirmek, puzzle yapmak, tavla oynamak, yazı yazmak gibi yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar.

Occupational Therapy

Bu nedenle Occupaional Therapy, Ergoterapi, İş ve Uğraşı Terapisi dendiği zaman günlük yaşamda yaptığımız bütün aktivitelerde yaşadığımız sorunları çözen bir sağlık mesleği aklımıza gelmelidir. Ergoterapistler ( iş ve uğraşı terapistleri) yemek yeme, giyinme gibi aktiviteler de yaşadığınız sorunlara da çözüm bulur, iş bulamıyorsanız sizin durumunuza en uygun mesleki terapiyi de yapar, boş zamanlarınızı da aktivite ile doldurmanızı sağlar.

Üniversitelerde Ergoterapi Bölümü olarak okutulan ve 4 yıllık lisans eğitimi veren okullardan mezun olan kişiler Ergoterapist ünvanı ile isimlendiriliyor. 2 yıllık önlisans düzeyinde eğitim veren okullarda ise İş ve Uğraşı Teknikerliği bölümü bulunmaktdır. Buradan mezun olan kişilere Ergoterapi teknikeri veye İş ve Uğraşı Teknikeri denmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir