Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapinin  meslek tanımı ve görev tanımına 2014 yılında Resmî gazetede yer verildi. Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi denilince insanların kafasında soru işaretleri oluşmaktadır. Bu soru işaretlerini birden fazla tanım ve örnekler ile gidereceğiz. Diğer sitelerde ve kaynaklarda bulunan tanımlara ek olarak öncelikle kendi tanımımız ile başlamak istiyoruz.

Ergoterapi; günlük yaşamda bağımsız olmak isteyen yada daha iyi bir şekilde aktivitelerini yapmak isteyen herkes ile ilgilenir. Engelli bir bireyin bağımsız bir yere gidebilmesi, yemek yerken zorlanan bireyin daha rahat yemek yiyebilmesi, alzheimer hastası olan bireyin hastalığının ilerlememesi için aktivite seçilmesi, duyu bütünlemeye ihtiyacı olan bir çocuğun duyu bütünleme terapisi alması gibi, ergoterapistler geniş bir yelpazede çalışır. Hem hastalarla hem sağlıklılarla, hem çocuklarla hem yaşlılarla çalışır. Fakat çalışmalarında kişiye en uygun aktiviteyi seçer. Yaşa, cinsiyete, ilgi alanına göre aktivite seçimini yapar.

Ergoterapi anlamlı ve amaçlı aktiviteleri kullanarak sağlığı ve refah düzeyini geliştiren kişiyi tedavinin odak merkezine alan bir sağlık mesleğidir.  Anlamlı ve amaçlı aktiviteler Ergoterapiste danışan kişinin sağlık durumu, ilgi alanları, yaşı, cinsiyetine göre Ergoterapist ve danışan ile birlikte seçilir.

Ergoterapi; herhangi bir hastalık, kaza, doğumdan kaynaklı bir patoloji veya yaşlanma sonucu mental (zihinsel), sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek ve ortaya çıkartmak, kişinin bu yeteneklerini günlük hayatında kullanabilmesini öğretmek için amaca yönelik aktivitelerle uygulanan bir tedavidir. Ergoterapi mesleği hayatımıza yeni girmiş olsa da tedavide zorunlu bir ihtiyaç olduğunu kanıtlamıştır.

ergoterapi ne

ergoterapi nedir

Ergoterapi Tanımları – Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi, bireyin kendisini ve çevresini kontrol ederek üretken bir yaşam sürmesi için gerekli olan görevleri ve rolleri hem kendisini hem diğer kişileri tatmin edecek şekilde yerine getirmesini destekleyerek, tüm yaşam boyunca kapasitesinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi ile ilgilenir.

Ergoterapi; performansı onarmak, kuvvetlendirmek ve arttırmak, adaptasyon ve üretkenlik için gerekli olan beceri ve fonksiyonların öğrenilmesini kolaylaştırmak, patolojiyi azaltmak veya düzeltmek ve sağlıklı olma durumunu teşvik etmek ve sürdürmek için bireyin seçilmiş aktivitelerine katılımını yönetme sanatı ve bilimidir.

 

Ergoterapiden birçok kişi yararlanabilir. Biz örnek olarak trafik kazasında bacaklarını kaybetmiş 28 yaşında erkek bir hastamız üzerinden ergoterapiyi anlatmak istiyoruz. Kişi gerekli ameliyatları olmuş ve fizik tedavisini almaktadır. Fakat kişinin tekerlekli sandalyeyi nasıl kullanacağı, hayata nasıl adapte olacağı, işe nasıl gideceği ihmal ediliyordu. Ergoterapi kişinin hayatına burada giriyor. Ergoterapist kişiye hayata adapte olmasını sağlayan teknikleri ve araçları sunar ve kullanmasında yardımcı olur. Bu kişi bundan sonraki hayatını tekerlekli sandalye ile geçireceği için kişiye özel tekerlekli sandalye tasarlanması ve uygun eğitimin verilmesi gerekir.

Tekerlekli sandalyeden yatağa nasıl geçeceği, tekerlekli sandalyeyi nasıl kullanması gerektiği kişiye öğretilmesi gerekir.

Eğer eski mesleğine devam edemeyecekse kişiye uygun meslek bulunması gerekir.

Ev içinde tekerlekli sandalye kullanmasını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması gerekir.

Ergoterapist bu ve daha yer vermediğimiz kişiye göre değişkenlik gösterebilecek durumlarda kişinin yanındadır.

2011 yılı Resmi Gazete’de yer alan Ergoterapi Görev Tanımı İçin Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir