Ergoterapi Mesleğinin Geleceği

Ergoterapi Mesleğinin Geleceği

Ergoterapi ülkemize yeni girmiş bir sağlık mesleğidir. Lisans eğitimi veren Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi bölümünden başarıyla mezun olan kişiler ergoterapist ünvanını alırlar. Ergoterapi Mesleğinin Geleceği nedir?

Yurt dışında ergoterapi mesleği oldukça gelişmiştir. Ergoterapi mesleğinin ülkemize geç girmesi; Ergoterapi bölümüne ve ergoterapistlere ihtiyacı olan kişileri mahrum bırakmıştır.

Bu zamana kadar Ergoterapi bölümü ülkemizde olmasa bu mesleğe ihtiyaç olduğu için çeşitli meslek grupları bu işi yapmaya çalışıyordu. Psikiyatri servislerinde ‘iş ve uğraşı’ adı altında yapılan tedaviler hemşireler tarafından, duyu bütünleme terapisi sertifika eğitimi alan fizyoterapistler tarafından ve daha pek çok alanda farklı meslek dalları tarafından ergoterapi yapılmaya çalışılıyordu. Fakat ergoterapi, 4 yıllık eğitimden geçen ergoterapistlerin yapması gereken bir meslektir.

Bunlara ek olarak bireylerin kullanımına sunulmayan birçok tedavi ve yaklaşımda vardır. Şuan hiçbir kurum ve kuruluşta engelli bireylerin günlük yaşam aktivitelerine bağımsız katılımı için çalışmalar bulunmuyor, engelli ve yaşlıların ev düzenlemeleri yapılmıyor, bireylere uygun adaptif cihaz tasarlanmıyor.

Ergoterapi bölümü şuan oldukça az sayıda okulda bulunmaktadır. Az okulda bulunmasına rağmen ergoterapi bölümünün başında fizyoterapistler bulunuyor. Malesef çoğu okulda ergoterapist akademisyen bile bulunmuyor. Bu açıdan mezun olan ergoterapistlerin akademik kariyer imkanı da oldukça fazla.

Peki Ergoterapi Geleceği Olan Bir Meslek mi?

Yukarıda açıkladığımız gibi ülkemizde ergoterapi olmayan bir meslek değil. Ergoterapi adı geçmeden ve yanlış kişiler tarafından bazı tedavi hizmetleri verilmektedir. Ergoterapist sayısı arttıkça, kurumlar ergoterapiyi tanıdıkça ve ergoterapistler iş sahasına atıldıkça bu durum ortadan kalkacak ve herkes kendi mesleğine çekilecektir.

Bunun için mezun olan ergoterapistlere çok büyük iş düşüyor. Ergoterapi bulunan üniversitelerin tanıtım faaliyetleri çok önemli bir konuma sahip. Öncelikle ergoterapi bölümünde okuyan öğrencilerin ergoterapi felsefesini anlayarak okuldan mezun olmaları çok önemli.

Günümüzde ergoterapistler KPSS ile devlet kurumlarına atanabiliyor ve özel kurumlarda iş bulabiliyor. Gereken çabalar ve mesleğin düzgün uygulanması ile ergoterapi mesleği bireylerin yaşamına umut getirecek bir meslektir.

Ergoterapi bölümünü tercih etmek isteyen adayların ergoterapi mesleğini geleceği olan bir meslek olduğu için değil gerçekten ergoterapiyi sevdikleri için okumaları gerekiyor. Çünkü ergoterapistler kişilerin eline bir sihirli değnek verip onları günlük yaşama bağlıyor. Ergoterapi mesleğinin; ergoterapiye yürekten bağlı ergoterapistlere ihtiyacı var.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir