Ergoterapi İş İmkanları

Ergoterapi İş İmkanları

Ergoterapi bölümü 2010 yılında öğrenci almaya başlamıştır.  2014 yılında ilk mezunlarını veren ergoterapi bölümünün mezun sayısı oldukça azdır. Ergoterapi İş İmkanları nelerdir?

Ergoterapi mesleğinin, diğer sağlık mesleklerine göre daha geniş bir çalışma alanı vardır. İnsanların yaşadığı her alanda ergoterapistlere ihtiyaç vardır.

Ergoterapistlerin çalışma alanları;

  • Hastane
  • Rehabilitasyon merkezi
  • Okul
  • Huzur evi
  • Belediye
  • Şirket
  • Toplum ruh sağlığı merkezi
  • Mesleki rehabilitasyon merkezi
  • Evde bakım programları

gibi bir çok alanda ergoterapistler çalışabilir. Devlet hastanelerine KPSS ile atanan ergoterapistler hem devlet kurumlarında hemde özel sektörde iş imkanına sahiptir.

Ergoterapistlerin çalışma alanları ne kadar fazla olsa da ülkemizde bu kadar fazla alanda iş imkanı bulunmuyor.  Özel sektörde genellikle pediatri alanında duyu bütünelemede, devlette ise genellikle ruh sağlığı alanında iş imkanı yaygındır. El rehabilitasyonu ve geriatrik rehabilitasyonda çalışan ergoterapist sayısı oldukça azdır. Mezun ergoterapist sayısının az olması nedeniyle bu durum doğal karşılanabilir. Mezun sayısının artmasıyla eergoterapitlerin çalıştıkları alanlar artacaktır.

Ergoterapi; herhangi bir hastalık, kaza, doğumdan kaynaklı bir patoloji veya yaşlanma sonucu mental (zihinsel), sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek veya ortaya çıkartmak, kişinin bu yeteneklerini günlük hayatında kullanabilmesini öğretmek için amaca yönelik aktivitelerle uygulanan bir tedavidir.

Ergoterapi; günlük yaşamda bağımsız olmak isteyen yada daha iyi bir şekilde aktivitelerini yapmak isteyen herkes ile ilgilenir. Engelli bir bireyin bağımsız bir yere gidebilmesi, yemek yerken zorlanan bireyin daha rahat yemek yiyebilmesi, alzheimer hastası olan bireyin hastalığının ilerlememesi için aktivite seçilmesi, duyu bütünlemeye ihtiyacı olan bir çocuğun duyu bütünleme terapisi için geniş bir yelpazede çalışır. Hem hastalarla hem sağlıklılarla, hem çocuklarla hem yaşlılarla çalışır. Fakat çalışmalarında kişiye en uygun aktiviteyi seçer. Yaşlı ve çocuğa aynı etkinlikleri vermez. Yaşa, cinsiyete, ilgi alanına göre aktivite seçimini yapar.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir