Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri

Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri

Çevresel düzenlemeler ergoterapistlerin profosyonel olduğu alanlardan biridir. Engellilere yönelik tuvalet ve lavabo düzenlemeside ergoterapistlerin görev tanımına girer. Tüm engel gruplarının ihtiyaçlarını bilen ergoterapi bölümü mezunları, her bireyin ihtiyacına uygun tuvalet ve lavabo tasarımı yapar. Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri yazımızın devamında.

Her engel grubuna göre değişen ihtiyaçlar doğrultusunda faklı ölçüm değerleri bulunmaktadır. Ancak toplu kullanım alanları için ortak bir alan oluşturmak gereklidir.

Bu yazımızda sizlere vereceğimiz bazı değerler ortalama ölçülerdir. Eğer tasarlayacağınız wc belli engel grubuna özel olacaksa ölçülerini ona özel belirlemeniz gereklidir. ( Ergoterapistler her engel grubu için gereken ölçüleri lisans eğitiminde almaktadırlar.)

Engelliler için Lavabo Ölçüleri

Engelli tuvalet ve lavabo ölçülerinin uygun olması bireyler için büyük kolaylık sağlar. Fakat çoğu kurum ve kuruluşlarda, AVM’lerde engelli tuvaletlerine ulaşım kolay olmamaktadır. Engelli tuvaletlerinin genelde kapısı kitli veya depo olarak kullanıldığını görmekteyiz. Engelli tuvalet ve lavaboları zorunluluk için veya ceza almamak için değil, engelli bireylerin gerçekten bu alanlara ihtiyacı olduğu ve onların böyle bir hakkı olduğu için onlara özel lavabo yapılmalıdır.

Lavabonun yerden yüksekliği maksimum=  75 – 86 cm

Lavabonun önünde bulunan hareket alanı minimum=  122 cm x 76 cm (önerilen 150 cm x 150 cm )

Lavabonun altında tekerlekli sandalyenin kolayca lavabo altına girmesi için gereken yükseklik = 67 – 75 cm

Musluğun kişiye olan uzaklığı=  45 cm

Muslukların özelliği= Tek elle kumanda edilebilir ya da senörlü olmalıdır.Sensörün açık kalma süresi en az 10 sn. olmalıdır.

Aksesuarlar= Otomatik el kurutucu,sabunluk,kağıt havluluk yerden 80 cm. mesafeye monte edilmelidir. Tuvalet kağıtlığı oturulan yerden ulaşabilir bir mesafede olmalıdır.

Aynanın konumu= Yerden 90 cm yükseklikte ,maximum yüksekliği 190 cm.de olmalıdır.

Engelliler için Tuvalet-WC Ölçüleri

Tuvalet kabininin alanı minimum = 150’ye 150 santimdir.

Özürlü tuvaleti kapısının açıklığı minimum= 85 cm

Kapı genişliği minimum= 0,80 m

Kapı kanat genişliği maksimum= 1,00 m

Tekerlekli sandalyenin manevra yapabilmesi için, kapı genişliği ile kapı önündeki mesafe min.= 2,00 m

Kapı açıldığında kenar ile kapı kolu arasında mesafe minimum=  0,60 m

Kapı genişilikleri min= 0,80 m max= 1,00 m.

Kapı ve pencere kolu yükseklikleri için ideal yükseklik = 1,00 m. Dolap rafları için en fazla yükseklik 1,40 m olmalıdır.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. Nihat Sert dedi ki:

  Engelli wc ölçülerini neredeyse 1 haftadır arıyordum. Tuvalet ve lavabo ölçülerini ustaya bildirdik, kardeşime uygun bir lavabo ayarlayacağız, inşallah.

 2. Mehmet dedi ki:

  En doğru engelli tuvalet wc ve lavabo ölçüsünü bu site veriyor. Diğer siteler tamamen sallamislar.

 3. Nida dedi ki:

  Engelli lavabolarının düzenlemesini nasıl yaptırabiliriz yardımcı olur musunuz ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Nida hanım, engelli lavabo ve wc düzenlemenizi gerçekleştirmeniz için size destek olacağız. Mail adresinize ilgili bilgilendirmeyi gerçekleştirdik.

 4. Semih Çatlı dedi ki:

  Cafemize engelli wc tuvalet ölçülerine uygun bir tuvalet yaptırdık. İnsanların eğitim seviyesi ve duyarlılıkları arttıkça bu tür ihtiyaçların zorunlu olması gerektiğinin bir görevi olduğunu daha da içten anlıyor. Bu sebeple yeni açmış olduğumuz cafemize engelli bireylerin daha rahat kullanabilmesi için özel ölçülerde tuvalet tasarlattık. Bu tuvaleti tasarlarken ergoterapim.com dan da destek aldık. Sağolsunlar bu konuda bize yardımcı oldular ve ilgili yönlendirmeleri yaptılar.

  Biz çok memnun kaldık ve tamamen içtenlikle buraya görüşlerimi yazıyorum. Cafemize gelen engelli müşterilerimiz bu durumdan oldukça memnun ve olumlu yorumlarını alıyoruz. Tüm cafe, esnaf ve mekanların aynı duyarlılığa ulaşması dileğiyle.

 5. Emel dedi ki:

  Engelli tuvalet ölçüleri doğru olan bir kanyak. Diğer kaynaklarda bazı tutarsızlıklar mevcut. Kullanıcıların dikkatine.

 6. Zeynep dedi ki:

  Engelli tuvalet ölçülerine uyan kaç otel, cafe veya işletme var acaba? Ülkemizde ne yazık ki bu duyarlılık henüz en üst düzeye ulaşmış değil. Tamam engelli tuvalet wc ölçülerini düzenleyen işletmeler yok değil, özellikle avm lerde bulunan engelli tuvaletleri çok yararlı oluyor. Ancak artık bu ölçülere bir zorunluluk getirilmeli diye düşünüyorum.

 7. Semiha dedi ki:

  engelli wc ölçülerine uymak gerçekten medeni bir toplumun uygulaması gereken kurallardır. Engelli wc ölçülerinin yanında diğer yaşam alanlarına uygun ölçülerde mevcuttur. Mutfak, tuvalet, salon, yatak odası veya engelli rampası gibi denenmiş ve kullanılmaya uygun olan ölçülerdir. Ancak bunların en başında engelli wc ölçüleri gelmektedir. Bir engelli bireyin hareketlerini rahat ve yorucu olmayacak bir şekilde sağlaması için bu ölçülerin uygulanması gerekmektedir.

 8. Fatih Kırağaç dedi ki:

  engelli wc ölçüleri ile ilgili aradığım bir makaleden en yararlısı bu oldu. Bir çok site bazı oranlar paylaşmış ancak bu ölçülerin nasıl kullanılacağına değinmemişler. İş sadece ölçüleri vermekle kalmıyor ne yazık ki. Ergoterapim.com a bu konuda teşekkür ederim. Gerçekten ayrıntılı bir bilgi vermişler. Ayrıca sosyal medyadan kendileri ile iletişime geçtim, bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiler. Engelli tuvalet ölçüleri konusunda çalıştıkları dekorasyonculara yönlendirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir