Eggers Devreleri

Eggers Devreleri

Ergoterapistler Eggers evrelerine göre bireyi değerlendirdikten sonra uygun tedavi programını oluşturur. Nörolojik rehabilitasyon kapsamında, hemiplejik bireyler için bu sınıflandırmanın kullanılması ve sonucunda tedavi planının oluşturulması ergoterapistler için büyük önem taşır. Eggers evrelerine göre 5 farklı evre vardır. Bireyin kolundaki ve elindeki fonksiyonlara bağlı olan devre belirlenir. Her devre için uygun tedavi basamakları uygulanır. Eggers Devreleri.

Eggers Devreleri Nelerdir?

DEVRE 1: Kol ve elde fonksiyon yok.

DEVRE 2a: Çok az kol fonksiyonu var, elde fonksiyon yok.

DEVRE 2b: Elde kavrama fonksiyonu var, kol hareketleri yok veya küçük kol fonksiyonları yapılabiliyor.

DEVRE 3: Kol fonksiyonları ve parmaklarda kaba fleksiyon var.

DEVRE 4: İnce motor fonksiyonlar yapılamıyor ve diadokokinezis kaybı var.

Hemipleji, serebral dolaşımdaki patalojik değişiklikler sonucu gelişen ve vücudun bir yarısında nöromüsküler fonksiyon bozuklukları ile karakterize bir sendromdur.

Ergoterapi, hemiplejik bir kişinin evinde, işinde ve sosyal yaşantısında tekrardan kendine yeterli olabilmesi için uygulanan rehabilitasyonun tamamlayıcı bir kısmıdır.

Ergoterapistlerin hemiplejik bireylerde başlıca amaçları;

  • Fonksiyonların en yüksek düzeyde geri dönüşüne yardım etmek
  • Deformite, kontraktür ve hareket kaybını önlemek
  • Kişisel bağımsızlığı sağlamak
  • Hemiplejik tarafta fonksiyonların geri dönmediği durumlarda komponse edici eğitim ile fonksiyonel kapasiteyi arttırmak,
  • Evde ve işte çalışma ortamını düzenlemek ve morali yükseltmektir.

 

Ergoterapistler,günlük yaşam aktiviteleri eğitimi ile hastanın yemek yeme, giyinme, iletişim kurma gibi çeşitli işlerinde bağımsızlığını arttırır.

Hemiplejik hastalarda ortaya çıkan önemli  bir diğer sorun ise duyu-algı bozukluklarıdır.Günümüzde,rehabilitasyonda duyu-algı bozuklukları ihmal edilmektedir. Ancak ergoterapistler kişilerin motor fonksiyonlarını maksimum düzeye ulaştırmak için rehabilite ederken duyu-algı bozukluklarını da tedavi eder. Fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesi bozulmuş olan duyu-aldı-motor beceriler arasındaki ilişkinin yeniden kurulabilmesine bağlıdır.

Hemiplejik bireylerde, etkilenime göre tedavi planı ve tedavilerin sonucunda iyileşme seviyeleri farklılık gösterebilir. Hastanın yaşı, motivasyonu, lezyonun yeri ve şiddeti, tedaviye başlanma zamanı gibi etmenler tedavi sürecini ve iyileşme durumunu etkileyen faktörler arasındadır.

Hemiplejik hastanın farklı motor problemleri ve motor fonksiyonlarının ayrıntılı değerlendirmesinden sonra tedavi programının planlanması mümkün olur.

Ergoterapistler 4 yıllık lisans eğitimi süresinde Eggers’in devrelerini ve tedavi basamaklarını öğrenmektedirler.

 

KAYNAK: Hülya Kayıhan’ın ‘Hemipleji’de İş ve Uğraşı Tedavisi’ kitabı.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir