Çocuklarda Dominant El Tercihi

Çocuklarda Dominant El Tercihi

Beynimizde farklı görevleri gerçekleştirmek üzere uzmanlaşmış iki hemisferden oluşur. Fiziksel ve zihinsel görevlerin yönetilmesi için her iki hemisferde oldukça önemlidir. Çocuklarda Dominant El Tercihi yazımızın detayları aşağıda yer almaktadır.

Her iki hemisferin motor korteks adında alanları vardır. Beynimizin sol motor korteksi vücudumuzun sağ kısmını, beynimizin sağ motor korteksi vücudumuzun sol tarafındaki hareketlerden sorumludur.

El tercihinin olması beynimizdeki bir tarafın motor korteksinin daha uzmanlaşmış olduğunun göstergesidir.

El tercihimizin olması işleri daha kolay ve daha ustalıklı yapabilmemizi sağlar. Çocuklarda el tercihinin oluşması çok önemlidir. Fakat çocukların motor gelişimi sırasına baktığımız zaman el tercihi 2 yaşında oluşur.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus çocuğun 2 yaşından önce herhangi bir elini daha sık kullanma isteğidir. Örneğin verilen cisimleri hep sağ eli ile alması, sol elini kullanmaktan kaçınması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Eğer 2 yaşından önce bir elini daha sık kullanıyorsa, sık kullanmayan elinde bir pataloji olduğu mesajını verebilir.

Dominant Olmayan Elin Kullanımı

Dominant olmayan elimiz günlük yaşam aktivitelerimiz için oldukça önemlidir.

Dominant elimizi baskın olarak kullandığımız aktivitelerde bile dominant olmayan elimiz koordine, stabilizasyon için önemli role sahiptir. Örneğin makasla kağıt keserken masası dominant elimiz ile tutarız. Fakat kağıdın stabil durması, kağıda yön verilmesi için sol elimiz olmazsa bu aktiviteyi yapamayız. Başka bir örnek verecek olursak; yazı yazarken kalemi dominant elimizle tutup yazıyor olsak bir defteri ve kağıdı dominant olmayan elimizde sabitlememiz gerekir. Bu nedenle çocukların dominant olmayan ellerinin çalıştırılması gerekir.

Aktivitelerimizde iki elimiz her zaman kooordine içerisinde çalışır. Bir elimiz aktiviteler sırasında daha çok uzmanlaşırken diğer elimiz yardımcı olacak şekilde uzmanlaşmış olur.

El Tercihi Oluşmamış Çocuklarda Ne Yapılmalıdır?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi el tercihi 2 yaşında başlar fakat bu süre 4 yaşına kadar uzayabilir. Anaokuluna giden 5-6 yaş arası çocuklarda ise el tercihi belirginleşmiş olur.

Okula giden çocukta el tercihinin oluşmuş olması gerekir bu nedenle velilerin bu hususa dikkat etmesi gerekir.

Eğer çocuğunuzun el tercihi oluşmamışsa bunun için bir yardım almanız gerekebilir.

Ergoterapi tedavisi bu konuda doğru adrestir. Ergoterapist çocuğunuzun el tercihini ortaya çıkartacak ve dominant eli ile aktiviteler yaparak dominant elini belirginleştirecektir.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir