Basında Ergoterapi’nin Yankısı Artıyor!

Basında Ergoterapi’nin Yankısı Artıyor!

Ergoterapi ünitesi bir çok devlet hastanesinde açılmaya devam ediyor. Ergoterapi ünitesinin açılması ile basın bu önemli gelişmede sessiz kalmadı. Bolu’da, yeni açılan Ergoterapi Ünitesi’nin haberini yapan İHA “Felçli hastalar Ergoterapi sayesinde normal yaşama dönüyor” başlığı ile haberi yayınladı.

 

Bolu’da Ergoterapi Ünitesi Açıldı!

Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde Ergoterapi ünitesi açıldı. Hastanede oluşturulan Ergoterapi Ünitesi’nde bulunan banyo, mutfak, yatak odası gibi bölümlerde, günlük yaşamda normal bir insanın kullanması gereken araç ve gereçler üzerinde çalışan hastalar, bir başkasının yardımına gerek kalmadan hayatlarını sürdürmeyi öğreniyorlar. Ayakkabı bağcığı bağlama, vida çevirme, kapı kilitleme, çamaşır asmak gibi aktivitelerin yaptırıldığı Ergoterapi Ünitesi’nde her gün 10 hasta çeşitli zamanlarda tedavilerine devam ediyor.

Meslektaşlarımızdan olan Ergoterapist Ebru Nur Kemaloğlu; “Günlük yaşam aktiviteleri dediğimiz alan hastanın sabah yataktan kalkıp gece yatağa girene kadar bir gün içinde yaptığı her şeydir. Bunlar kişinin kendine bakım aktiviteleri, iş üretkenlik aktiviteleri, öğrenciyse okulu, serbest zamanı yada mesleği olabilir. Bu alanlara yönelik nasıl problemleri varsa o problemlere odaklanıp çalışıyoruz. Aynı zamanda el rehabilitasyonu, duyu bütünleme terapisi yapıyoruz. Çünkü duyusal, fiziksel ve mental becerilerinde problemler varsa bunları da kazanması gerekiyor ki günlük yaşam aktivitelerini bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilsin” dedi.

Ergoterapi İnsanların Hayatlarına Dokunmaya Devam Ediyor!

Ünitede tedavi gören hasta olan 60 yaşındaki Emine Yılmaz ise şunları kaydetti:

“Kaşığı ağzıma götüremiyordum şimdi götürebiliyorum. Saçımı tarayamıyordum. Şu an kısmen tarayabiliyorum. Evde hiçbir şey yapamıyordum ama buraya geldiğimden beri yemek yapabiliyorum, soğan, sarımsak soyuyorum. Evimde genel işleri yapabiliyorum.”

Ergoterapi ihtiyaçtır. İhtiyaçlarınızın farkına varın.

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir