2018’de 5 Bin Engelli Birey Kamuda İşe Alınacak!

2018’de 5 Bin Engelli Birey Kamuda İşe Alınacak!

Engelli bireylerin kamuda çalışabilmek için girdiği EKPSS sınavının da geçerlilik süresi uzatıldı.

Başbakan Binali Yıldırım 2018 yılında kamuda engelli istihdamının 5 bin olacağını açıkladı. Böylece bir nebze de olsa engelli bireyler haklarına kavuşmuş olacak.

Binali Yıldırım konuşmasında 2002’de 5777 memur vardı. Şimdi 52 bin 236. 10 kattan fazla büyük. 365 binin üzerinde engelli vatandaşımıza iş, aş sağladık 15 yılda. 15 yıl içinde engellilerle ilgili kapsamlı yasayı da biz çıkarttık dedi.

 

Atamalar Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Kamuya atamalar iki grupta yapılaca. İlk atama, 2 bin 500 engelli vatandaşımız 2018 yılının ilk çeyreğinde, İkinci atamada da 2 bin 500 engelli vatandaşımız olmak üzere toplamda 5000 bin birey 2018 yılının son çeyreğinde kamuya yerleştirilecektir. 2018’de 5 Bin Engelli Birey Kamuda İşe Alınacak.

Tüm bunlarla birlikte yapılacak yönetmelik düzenlemesiyle de iki yılda bir yapılan EKPSS sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarılacaktır.

EKPSS Nedir?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan , EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.” EKPSS sınavının puan olarak geçerlilik süresi başbakanın açıklamalarından sonra 4 yıla çıkartıldı.

Başvurular Nasıl Yapılır?

2018-EKPSS başvuruları mayıs 2018 tarihinde alınacaktır. 2018 yılı EKPSS sonuçları ve Kura başvurularına göre engelli memur alımı yapılacak olan kadrolar için adaylar tercih işlemlerini, ÖSYM tarafından duyurulacak tercih kılavuzunda belirtilen usule uygun olarak Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirebileceklerdir. Adaylar başvurularını ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapacaklar.

Engelli Bireylerin Çalışma Hakları Nelerdir?

Engelli bireylerin çalışma hayatında bazı hakları bulunmaktadır. İşte bu hakların neler olduğu anayasada belirtilmiştir. Engelli bireylerin hakları anayasal olarak korunmaktadır. Anayasada geçen maddelere göre engelli bireylerin iş hayatında hakları bulunmaktadır. Peki bu maddeler nelerdir? Engelli birerlerin iş hayatındaki hakları nelerdir? İşte öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

Engelli Bireylerin Çalışma Hakları Nelerdir?

Engelli Bireylerin Kamuda Çalışabilme İmkanları Nelerdir?

Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre 2018 yılında 5 bin engelli birey kamuda istihdam edilecek. Ancak kamuda istihdam edilecek bireyler için kamu binaları elverişli mi? Yani engelli bireyler bağımsız olarak çalışacakları yere erişebilirler mi? Engelli bireylerin kullanımına açık olan binaların sayısı pek iç açıcı değil. Gerçekten engelli bireyler kamuda çalışabiliyor mu? İşte kamu binalarının engelli bireyler için erişilebilirlik yüzdelerine aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli Bireyler Kamuda Çalışabiliyor Mu?

Bizi Sosyal Medyada Paylaşın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir