Dunn Duyu Profili Testi

dunn-duyu-profili

Dunn duyu profili testi, ergoterapist Winnie Dunn tarafından geliştirilmiş, 3-10 yaş arasındaki çocuklarda geçerli bir testtir.. Duyu profili, çocuğun annesi, babası veya çocukla günlük yaşamda en fazla etkileşim kuran kişi ile birlikte doldurulur.

Dunn duyu profili üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümünde, ergoterapist adaylarının tüm detaylarıyle teorik olarak öğrendikleri ve pratikte uyguladıkları bir testtir.

Ergoterapistler değerlendirmelerinde çeşitli yöntemler ve çeşitli testler uygularlar. Pediatri alanında uzmanlaşan ergoterapistlerin çocukların değerlendirilmesinde kullandıkları değerlendirme testleri arasında Dunn Duyu Profili Testi bulunmaktadır. Testin geçerli ve güvenilirliği literatürde yer aldığı için klinikte ve akademide oldukça yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Testte yer alan 125 soru ‘ her zaman, sıklıkla, ara sıra, nadiren, hiçbir zaman’ ifadelerinden uygun olan seçeneğin işaretlenmesi ile doldurulur. Test soruları yanıtlandıktan sonra ergoterapist testin skorlamasını yaparak değerlendirme sonuçlarına ulaşır.

125 soru yanıtlandıktan sonra; duyusal işlem, modülasyon, davranışsal- duygusal cevaplar olarak üç bölümde ve 14 parametreden oluşan bir skorlama elde edilir. Ergoterapistler Dunn duyu profili sonuçlarına, uyguladığı diğer değerlendirme testlerine ve klinik gözlemlerine uygun olarak tedavi programı hazırlamaktadır.

Duyusal bütünleme; sinir sisteminin vücuttan ve çevreden gelen duyusal uyaranları alarak yorumlaması, organize etmesi ve uygun cevap oluşturmasıdır. Duyusal işlemleme bozukluğu, modülasyon, ayırt etme ve motor bozukluklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Duyuysal bütünleme bozukluğu; denge, konuşma ve öğrenmede zorluk, konsantrasyon güçlüğü, organize olamama, tehlikelerin farkına varamama veya fazla hassasiyet gibi sosyal katılımı engelleyen ciddi sorunlara yol açabilir.

  • Ergoterapistle pediatrik rehabilitasyonda çocukların ihtiyacı olan çeşitli terapiler uygulamaktadırlar. Duyu bütünleme sorunu yaşayan çocuklarda duyu bütünleme terapisine ek olarak farklı alanlarda da çalışmalar yapmaktadırlar. Ergoterapistler yalnızca duyu bütünleme terapisi değil çocukların desteklenmeye ihtiyaç duydukları diğer alanlarda da terapi uygulamaktadırlar. Değerlendirme sırasında duyusal değerlendirmeye ek olarak çocukların gelişimleri ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme almaktadırlar.
    Gelişimlerinde desteklenmeye ihtiyacı olan çocuklar için ergoterapistlerden ayrıntılı bir değerlendirme almalısınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir