Görme Engelliler İçin Akıllı Cam Prototipi

Görme Engelliler İçin Akıllı Cam Prototipi

Görme engelliler için bir çalışma gerçekleştiren FORD otomobil camlarında engelli bireyler için yenilik getirecek çalışmalara imza atıyor. Görme engelli bireylerin araç içerisinde dışarıdaki manzarayı hissetmesine imkan verecek bu teknolojinin detaylarını yazımızın devamında anlatıyoruz. Görme Engelliler İçin Akıllı Cam Prototipi ve bunun gibi teknolojilerin ilerleyen zamanlarda artacağını ön görerek haberimize geçelim.

Teknolojiyi anlatmaya geçmeden önce, bunun gelişimini sağlayan FORD tarafından paylaşılan sözlere yer vermek istiyoruz.

FORD: “Otomobillerde pencere olmasının bir nedeni var. Herkes manzaranın tadını çıkarabilmeli. Bunu yapamayan insanlar bile” 

Teknolojinin Adı: The Feel The View 

Geliştirilen teknoloji görme engelli bireylerin dış mekandaki manzarayı hissetmesini sağlayacak. Bu teknoloji yolcu penceresinin üst kısmına yerleştirilecek akıllı bir aparat sayesinde çalışacak.

Görme engelli birey cihazın merkezindeki düğmeye bastığı anda bir kamere gördüğü manzarayı fotoğraflayacak ve bu fotoğrafı yüksek kontrastlı bir görüntüye dönüştürülecek. Ledler yardımıyla cama yansıtılan bu görüntü ile birlikte yolcu camına 255 farklı seviyede titreşim iletilecek. Görüntüdeki her bir renk tonu farklı bir titreşime sahip olacak. Böylece görme engelli birey cama dokunduğunda oluşan titreşimler ile manzarayı zihninde canlandırabilecek.

Bu sistem aracın ses sistemi ile entegre olarak çalışan bir ses asistanı ile desteklenecek. Ayrıca bu teknoloji yapay zeka destekli olması çalışmaların en doğru şekilde sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

Daha İyi Anlamak Adına Videoyu İzleyin

Google’ın Engelli Bireyler İçin Hazırladığı Harita

Google haritalar uygulamasına, tekerlekli sandalye kullanan engelli bireyler için erişebilirlik desteği sağlayacak. Google’ın engelli bireyler için geliştirdiği yazımlara ve desteklere bir yenisi eklendi. Artık Google haritalarda tekerlekli sandalye kullanan bireylere özel mekan bilgisi verebilecek.

Haberimizin Devamını Okumak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Microsoft Engelli Bireyler İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Görme engelli bireyler için geliştirilen bu yazılım günlük yaşamda büyük kolaylık sağlıyor. Microsoft’un geliştirdiği bu uygulama şimdilik İOS cihazlar için geçerli. Microsoft’un geliştirdiği Seeing AI uygulaması, görme engellilerin bilişsel algısının artmasını sağlayarak, gündelik faaliyetlerindeki en önemli yardımcıları oluyor. Bu teknolojiyi kullanabilmek için bir akıllı telefonunuzun olması yeterli.

Haberin Devamını Okumak İçin Buraya Tıklayayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir